لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

رایزنی سناتور آمریکایی برای کاهش صادرات نفت ایران


تصمیم اعمال تحریم های جدید ایالات متحده علیه برنامه اتمی ایران پشت درهای بسته مجلس سنای این کشور به بحث گذاشته شده است و نمایندگان سنا قصد دارند تا فروش نفت ایران را در مدت زمان یک سال به نصف کاهش دهند.

رابرت مندز، رئیس «کمیته مناسبات خارجی» مجلس سنا و یکی از سناتورهای با نفوذ آمریکا در جلسه «کمیته امور عمومی آمریکا اسرائیل» در نیویورک گفت بسته تحریم ها (علیه ایران) آماده است و این تحریم ها به هدف کاهش سطح کنونی صادرات نفت ایران به ٥٠٠ هزار بشکه در روز تنظیم شده است.

تصمیم سنا به کاهش میزان صادرات ایران را به حدود ٥٠٠ هزار بشکه نفت در روز کمتر از سطحی است که در لایحه قانونی مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوییه تصویب شد. برخی از تحلیلگران می گویند ارزیابی کنگره ایالات متحده واقع بینانه نبوده است.

از اوایل سال ٢٠١٢ تاکنون، تحریم های ایالات متحده و کشورهای اروپایی سبب شده است که میزان صادرات نفت ایران به حدود ١ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند، در حالی که پیش از اعمال این تحریم ها، ایران حدود ٢ و نیم میلیون بشکه نفت در روز صادر می کرد. تحریم هایی که علیه صنعت نفت ایران اعمال شده اند، فروش نفت خام جمهوری اسلامی را به شدت کاهش داده و اقتصاد این کشور ماهانه میلیاردها دلار متضرر شده و در نهایت نرخ تورم و بیکاری کشور بسیار بالا رفته است.

پس از به قدرت رسیدن حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه روی ایران در ماه اوت، گفتگوهای نمایندگان ایران با کشورهای غربی بار دیگر احیا شده اند و در صورت تصمیم ایران برای همکاری با جامعه بین الملل، امیدها نیز برای کاهش تحریم هایی که علیه تهران اعمال شده اند، افزایش یافته است.

مندز گفته است پیش از لغو تحریم هایی که علیه ایران وضع شده اند، مقامات تهران باید برنامه اتمی خود را متوقف کنند.

آقای مندز در این گردهمایی گفته است «الان زمان مناسبی برای کاهش تحریم ها نیست».

او به اعضای دولت اوباما گفته است آماده است تا در صورت ضرورت با همکاری سناتورهای همفکر خود بسته تحریمی جدیدی را تنظیم کند.

این سناتور بانفوذ آمریکا تاکید کرده است در بسته تحریم ها از هند، چین، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن خواسته خواهد شد تا سطح خرید نفت خام و سایر فرآورده های پتروشیمی ایران را بیشتر کاهش دهند. این کشورها تنها مشتری هایی باقیمانده برای ایران و خریدار نفت خام این کشور هستند.

باب مکنالی، مشاور کاخ سفید در امور انرژی در دولت جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری جمهوری خواه دوره پیشین آمریکا گفته است بسیاری از نمایندگان کنگره این لایحه قانونی را دیده و آن را بسیار سختگیرانه ارزیابی کرده اند.

مکنالی گفته است «تنها امری که از عشق و علاقه به اسرائیل قوی تر است، خودداری از درگیری در یک حمله نظامی دیگر است. این نگرانی در کنگره وجود دارد که تشدید تحریم ها عاملی برای وقوع درگیری خواهد بود».

احتمال دارد طرح پیشنهادی مندز در کمیته بانکی و پیش از تصویب نهایی آن توسط همه نمایندگان سنا تغییراتی پیدا کند و اوباما و کنگره نیز اصلاحاتی در آن به وجود بیاورند.

دولت اوباما با اعمال فشار بر سنا خواسته است تا از تصویب تحریم های جدید خودداری کند و اجازه دهد فرصتی که با برگزاری مذاکرات پیش روی طرفین وجود دارد مورد آزمایش قرار گیرد.

قرار است جان کری، وزیر امور خارجه و جک لوو، وزیر خزانه داری ایالات متحده در مورد پیشرفت مذاکرات (با ایران) روز پنح شنبه یک جلسه سری با سناتورها برگزار کنند.

دور دوم مذاکرات ایران و قدرتهای غربی و نمایندگان گروه موسوم به ٥ + ١ روزهای ٧ و ٨ نوامبر برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG