لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

ممانعت یک مسئول زندان اوین از ملاقات ۱۰ زندانی سیاسی با خانواده‌هایشان


زندان اوین

جمعی از زندانیان سیاسی در بند ۴ زندان اوین می‌گویند رئیس این بند به طور «خودسرانه» و «غیرقانونی» از ملاقات شماری از زندانیان با خانواده‌هایشان جلوگیری کرد.

بنا بر گزارش رسیده به صدای آمریکا در روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد، «سرهنگ محمودی» رئیس بند ۴ زندان اوین، با جلوگیری «خودسرانه و غیرقانونی» از ملاقات «بیش از ۱۰ نفر» از زندانیان سیاسی این بند با خانواده‌هایشان، اعتراض زندانیان این بند را برانگیخت.

بر اساس این گزارش، در واکنش به «این اقدام غیرقانونی» شماری دیگر از زندانیان سیاسی بند ۴ نیز از ملاقات »انصراف» دادند و در «دفتر مسئول بند» برای اعتراض به «رویکرد غیرقانونی و فشار بر زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان» جمع شدند.

بنا بر اطلاعات رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا، محمودی در مقابل اعتراض زندانیان سیاسی گفته است: «ملاقات با خانواده حق زندانی نیست و امتیازی است که من به دلخواه خودم به شما می‌دهم.»

بر اساس ادعای «جمعی از زندانیان سیاسی بند ۴ اوین»، او همچنین تأکید کرده است: «من با زندانیان سیاسی مشکل دارم و برای کنترل شما از هر ابزاری استفاده خواهم کرد.»

«جمعی از زندانیان سیاسی بند ۴ اوین» اعلام کرده‌اند که پیش از این نیز زندانیان سیاسی با «فشارهای سرکوب‌گرایانه این شخص» از جمله «مسدودسازی خودسرانه کارت تلفن»، «تعطیلی واحد فرهنگی، کتابخانه و کلاس‌های درس زندانیان سیاسی» و همچنین «تهدید به پرونده‌سازی» مواجه بوده‌اند.

در گزارش رسیده به صدای آمریکا، به مواردی از جمله «نقش برجسته» محمودی در «سرکوب، آزار، و ضرب و جرح شدید زندانیان سیاسی» در واقعه آتش‌سوزی ۲۳ مهر سال گذشته در بند ۸ و «فحاشی‌های رکیک» او به زندانیان و خانواده‌هایشان، اشاره شده است.

«جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین، بند ۴» هشدار داده‌اند که انتصاب چنین شخصی به عنوان مسئول بند «عواقب خوشایندی در پی نخواهد داشت» و مسئولیت آن «بر عهده مقامات سازمان زندان‌ها» است.

پس از آتش‌سوزی در زندان اوین، یکی از زندانیان در داخل این زندان در گفت‌وگو با صدای آمریکا وضعیت اوین را شرح داد. به گفته این زندانی، اگر شورشی نیز در کار بوده، در نتیجه تحریک مقامات زندان و توهین و تحقیر زندانیان صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG