لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

در آستانه «سالگرد مهسا امینی»؛ گشت ارشاد بی‌ سر و صدا به خیابانها بازگشت


گشت ارشاد بی سر و صدا به خیابانها بازگشت
گشت ارشاد بی سر و صدا به خیابانها بازگشت

در اوج کشاکش «مردم و جمهوری اسلامی» بر سر «حجاب» گشت ارشاد دوباره به خیابان‌های پایتخت بازگشته است.

اعتمادآنلاین با انتشار تصاویری از خودروهای مخصوص گشت‌ ارشاد و ون‌های معروف این واحد انتظامی از رویت آنها در خیابان‌های پایتخت خبر داد.

تصاویر همرسانی شده در شبکه‌های اجتماعی نیز نشان می‌دهد یک خانم دارای حجاب اختیاری در منطقه گیشا توسط نیروهای گشت ارشاد به زور به سمت خودروی ون هدایت می‌شود.

براساس گزارش اعتماد آنلاین حضور فعال گشت‌های ارشاد در میادین و خیابان های اصلی از سر گرفته شده است.

خبرآنلاین نیز در تایید این اتفاق نوشت که خیابان‌های تهران از صبح امروز (شنبه ۲۴ تیر) شاهد حضور پرشمار ون های گشت ارشاد بودند. این حضور همراه با تذکر به افراد بی حجاب یا بدون حجاب بوده است.

حضور گشت ارشاد در خیابان‌ها در حالی صورت گرفته است که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران و شروع اعتراضات سراسری، گشت ارشاد بدون هیچ توضیح و تاییدی از سوی مسئولان به حضور خود در خیابان‌‌ها پایان داد.

در آذرماه سال ۱۴۰۱ محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در پاسخ به تعطیلی گشت ارشاد گفته بود که گشت ارشاد ربطی به قوه قضاییه ندارد و از همان جایی که در گذشته تاسیس شد، از همانجا نیز تعطیل شد.

حالا به نظر می‌رسد گشت ارشاد از همان‌ جایی که تعطیل شده بود دوباره آغاز به کار کرده است.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، گفته بود اگر رئیس جمهور شود، مسئولیت برای اجرای طرح‌های حجاب و عفاف را به جای وزارت کشور به وزارت ارشاد خواهد سپرد.

در سال ۱۳۸۴ و با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد طرح حجاب و عفاف از سوی او ابلاغ شد.

این طرح در سال تابستان ۸۵ با حضور ون های سبزرنگ گشت ارشاد در خیابان ها طرح ارتقای امنیت اجتماعی کلید خورد و در سال ۸۶ نیروی انتظامی این طرح را رسما در برخورد با چکمه‌پوشان آغاز کرد.

عملکرد گشت ارشاد همواره مورد انتقاد مردم بود و در نهایت شهریور سال ۱۴۰۱ با مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد فصل جدیدی در مقوله حجاب اجباری آغاز شد.

معاون اول قوه قضاییه اما در روزی که گشت ارشاد به خیابان‌ها بازگشته گفته است که قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید با کسانی که به صورت برنامه‌ریزی شده و معاندانه در موضوع حجاب هنجار‌شکنی می‌کنند، برخورد کنند.

محمد مصدق کهنموئی اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی را «بهانه‌ای برای اجرای نقشه دشمن» دانست و تاکید کرد که «اگر هم فوت نمی‌کرد، این اغتشاش‌ها توسط دشمن برنامه‌ریزی شده بود و آن را اجرایی می‌کرد.»

XS
SM
MD
LG