لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

تاثیر انواع نور بر کارایی مغز؛ نور طبیعی شما را خوش خلق می کند


سقف ورودی پاویلیون مرکز فالتون در نیویورک
سقف ورودی پاویلیون مرکز فالتون در نیویورک

شدت و نوع نور محیط در طول روز تاثیر عمده ای بر سلامت، احساس نشاط و سازندگی افراد دارد. حتی اگر شما هم در تمام طول روز زیر نور مهتابی دفتر کار هستید، هنوز راه هایی هست که نور اطراف خود را بهبود دهید.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی ضمن بیان این مطلب می گوید، قرار گرفتن در معرض نور آبی می تواند سطح هشیاری و حتی خلق فرد را بهبود دهد. نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور آبی در جاهایی که به هشیاری بیشتری نیاز است اهمیت می یابد، مثلا در کابین خلبان ها.

یا آنطور که آنا الکوزی پژوهشگر دانشکده روانشناسی دانشگاه آریزونا می گوید، می شود نیم ساعت قبل از جاهایی مثل سالن های امتحان، افراد را در معرض نور آبی قرار داد تا توجه و هشیاری آنها افزایش یابد.

دانشمندان همچنین می گویند همانطور که رنگ های روشن نیروی کار را هشیارتر و متمرکزتر می کند، نورهای کدر می تواند خلاقیت را در فرد بیشتر کند و او را به کارهای خلاقانه و با ریسک بالا ترغیب کند.

پژوهشگران همچنین می گویند کارمندانی که در معرض نور، بویژه نور طبیعی روز، قرار دارند، سالم تر و خوش خلق تر هستند. به گفته آنها، اگر در دفتری بدون پنجره کار می کنید، می توانید نور بالای سرتان را بیشتر کنید، یک چراغ اضافی روی میزتان بگذارید، یا هر وقت فرصتی دست می دهد در فضای بیرون قدم بزنید.

XS
SM
MD
LG