لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

چرا با نوشیدن الکل احساس گرم شدن می کنیم


مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی، قدمتی دست کم ۱۰ هزار ساله دارد و وقتی آب آشامیدنی به دلیل آلودگی های محیطی نسبتا خطرناک بود، الکل بسیار سالمتر به نظر می رسید.

آمالدوس، یک راهب قرن چهاردهم میلادی اهل ویلانووا، در این زمینه گفته است، الکل "عمر را طولانی می کند، منش های بد را از بین می برد، قلب را زنده می کند و بر جوانی می افزاید."

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی می نویسد، امروزه اگر از باده گساران بپرسید چرا الکل می نوشید، هزار و یک دلیل ارائه خواهند داد، که بسیاری آثاری را که بر مغز و فکر آنها می گذارد منعکس می کند. اما کارشناسان می گویند دلایلش هر چه باشد، یک نکته مسلم است : از آب سالمتر نیست.

این نشریه در ادامه به برخی دلایل عمده که مردم مطرح می کنند می پردازد:

مزه خوبی دارد

بستگی به این دارد که چه می نوشید (برخی به نوشیدنی هایی که شکر بیشتری دارد علاقمند هستند)، و روشن است ترجیح مردم در مورد طعم و مزه فرق می کند. این واقعیت که اتانول از شکر درست می شود نیز احتمالا گرایش به نوشیدن الکل را افزایش می دهد. با این حال، اتانول همیشه خوش طعم نیست و می تواند کاملا تلخ باشد.

واقعا دوست دارم بنوشم

در این مورد دوپامین، نقش عمده ای در رفتار دارد و همچنین به بسیاری از شکل های اعتیاد مربوط است. اتانول، مانند دیگر مواد اعتیادآور شناخته شده، رها شدن دوپامین را افزایش می دهد؛ که این موجب می شود فرد بخواهد بیشتر بنوشد.

موجب می شود احساس بهتری داشته باشم

نوشیدن الکل می تواند شکلی از "خود درمانی" باشد، که برای کمک به رهایی از استرس محیط کار یا کاهش فشار درس و مطالعه به کار می رود.

کمک می کند بر قید و بندها و حجب و حیای خود غلبه کنم

مشهور است که الکل کنترل بازدارندگی در بخشی از مغز را که مرتبط با تصمیم گیری و رفتار اجتماعی است و در جلو سر قرار دارد،کاهش می دهد. و به از دست دادن خویشتن داری هنگام نوشیدن منجر می شود.

یک تاثیر نمایان – پس از فقط دو لیوان – افزایش علاقه به مصاحبت با اطرافیان است. اما از دست دادن بازدارندگی احتمالا همچنین بر خطر تغییر رفتار اجتماعی و گرایش به سوی آنچه می تواند ارتباط بین نوشیدن و تصادفات را توضیح دهد، تاکید می گذارد.

کمک می کند بهتر بخوابم

پژوهش ها نشان می دهد مقدار مشخصی الکل ممکن است چنین کمکی فراهم آورد، اما به بهبود کیفیت خواب منجر نمی شود و امکان دارد بر حافظه تاثیر بگذارد.

دردم را کاهش می دهد

این تاثیر شناخته شده در طول تاریخ برای حمایت از مصرف الکل بکار رفته است. اما پژوهش ها نشان می دهد بسیار متنوع است، و در حالی که برخی مردم از الکل برای کمک به کاهش دردهای مزمن استفاده می کنند، امکان دارد تحمل درد در گذر زمان کمتر شود.

نوشیدن مشروب مرا گرم می کند

نه کاملا. در حالی که الکل می تواند موجب شود فرد موقتا احساس گرما کند، اما این احساسی است که از عصب های حساس به گرما در پوست ناشی می شود که افزایش میزان حرارت پوست را در نتیجه شتاب گرفتن جریان خون در رگ های نزدیک سطح پوست ردیابی می کند.

در حقیقت الکل درجه حرارت بدن را پائین می آورد زیرا شتاب حرکت خون به سوی سطح پوست، وسیله ای برای خنک کردن بدن است. بنابراین، در حالی که در خارج از بدن احساس گرما می کنید، در داخل سرد می شود.

بطور کلی، الکل آثار متعددی بر فکر و مغز شما می گذارد. اگر تصمیم دارید بنوشید، به هر دلیل، آگاهانه انجام دهید.

XS
SM
MD
LG