لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

ایالات متحده از راه‌اندازی یک کانال برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران خبر داد


وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (اوفک) روز دوشنبه از ایجاد یک کانال در قطر برای تسهیل بیشتر در ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم ایران در راستای حمایت دیرینه دولت ایالات متحده از تجارت انساندوستانه خبر داد.

اوفک در بیانیه خود گفت که این کانال مشابه با کانال‌های بشردوستانه ایجاد شده در دولت‌های قبلی، «برای حمایت از دسترسی مردم ایران به غذا، کالاهای کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی تحت تدابیر دقیق سنجیده‌ای که از پولشویی، سوء‌استفاده و فرار از تحریم‌های ایالات متحده محافظت می‌کند، طراحی شده است.»

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در عین حال تاکید کرد که این کانال بشردوستانه «هیچیک از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را لغو نمی‌کند و دولت ایالات متحده همچنان به اعمال تحریم‌ها علیه فعالیت‌های بدخیم ایران، از جمله اشاعه تسلیحات و حمایت از تروریسم بین‌المللی، ادامه می‌دهد.»

اوفک همچنین درباره چگونگی مشارکت موسسات مالی در این کانال بشردوستانه برای صادرات کمک‌های بشردوستانه گفت که موسسات مالی شرکت کننده در این کانال راهنمایی‌های خاصی از دولت ایالات متحده دریافت کرده‌اند و باید مستقیماً برای معاملات خود با ایران با دفتر رسانه‌ بین‌المللی قطر هماهنگ کنند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین تاکید کرده است که الزامات این دفتر «در رابطه با تجارت بشردوستانه با ایران تغییر نکرده است. شرکت‌هایی که علاقه‌مند به مشارکت در معاملات بر اساس استثنائات و مجوزهای موجود برای انجام تجارت بشردوستانه با ایران هستند، ممکن است در خارج از این کانال به کار ادامه دهند.

اوفک در این رابطه می‌گوید: «به عنوان مثال، برخی از معاملات بشردوستانه مربوط به بانک مرکزی ایران و شرکت ملی نفت ایران تحت مجوز وزارت خزانه‌داری ایالات متحده مجاز هستند.

XS
SM
MD
LG