لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

محبوبیت داروی «ویگووی» برای کاهش وزن؛ بیمه‌های آمریکایی: پوشش نمی‌دهیم


قلم تزریقی داروی کاهش وزن «ویگووی» (آرشیو)
قلم تزریقی داروی کاهش وزن «ویگووی» (آرشیو)

داروی کاهش قند خون سماگلوتاید با نام تجاری «اوزمپیک» محصول شرکت داروسازی نوُوُ نوردیسک، علاوه بر درمان دیابت نوع ۲ برای کمک به کاهش وزن در افراد فربه که شاخص توده بدنی بسیار بالایی دارند نیز تجویز می‌شود.

البته بیمه‌های درمانی در آمریکا اغلب از پرداخت هزینه این دارو که باید در درازمدت مصرف شود، سر باز می‌زنند.

به گزارش رویترز، یکی از این موارد یک زن ۴۶ ساله است که برای حفظ حریم خصوصی خود تنها خواسته با نام کوچکش شناسایی شود. این زن به نام شانته با کمک داروی اوزمپیک توانسته در عرض دو سال ۵۰ پوند وزن کم کند. هرچند بیمه درمانی‌اش به او گفته است که درمان کاهش وزن او را پوشش نخواهد داد.

شانته که تحت بیمه درمانی شوهرش که برای شرکت «وارنر برادرز دیسکاوری» کار می‌کند است، می‌گوید که به او گفته‌اند که چون دیابت ندارد واجد شرایط مصرف اوزمپیک نیست.

نسخه جدید و گران‌تر این دارو به نام «ویگووی» که مخصوص کاهش وزن است در سال ۲۰۲۱ توسط تنظیم‌کننده‌های سلامت ایالات متحده تایید شده بود. اما شرکت وارنر برادرز تنها پس از شکایت شوهر شانته به بخش منابع انسانی کمپانی و اصرار یک وکیل برای پوشش دادن آن بود که موافقت کرد هزینه داروی ویگووی را بپردازد.

شرکت وارنر برادرز دیسکاوری به درخواست اظهار نظر رویترز پاسخ نداد.

کارفرمایان بیشتری اکنون از درمان‌هایی که می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌هایی مثل بیماری‌های قلبی و دیابت، که اضافه وزن می‌تواند آن‌ها تشدید بخشد، حمایت می‌کنند.

داروهای «ویگووی» و «مونجارو» (یک داروی مشابه درمان دیابت از شرکت داروسازی ایلای لیلی) که به ترتیب در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ وارد بازار شده‌اند، بدون مجوز استفاده می‌شوند و هنوز برای کاهش وزن تایید نشده است، ولی تغییراتی ایجاد کرده است.

هر دو دارو در آزمایشات بالینی نشان داده‌اند که به افراد کمک می‌کنند تا حدود ۱۵ درصد از وزن خود را کاهش بدهند. اما بنا براطلاعات منتشر شده در وب‌سایت‌های شرکت‌های داروسازی، هزینه آنها ماهی حدود ۱۰۰۰ دلار است و بیماران برای کاهش وزن احتمالاً نیاز به استفاده نامحدود از این داروها را دارند.

تحقیقات شرکت سهامی عام بریتانایی «بارکلیز»، نشان داده است که استفاده از ویگووی برای کاهش وزن، از ۴۵ هزار نسخه در هفته در آخر ماه ژانویه به ۱۳۵ هزار نسخه جدید در هفته در ماه مه افزایش یافته است و انتظار می‌رود که حتی از این هم بیشتر افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG