لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

دارو، آتش زیر خاکستر؛ کمبود دارو بحرانی شد


کمبود برخی از اقلام دارویی در ایران
کمبود برخی از اقلام دارویی در ایران

با پشت سر گذاشتن یک فصل از سال مشکلات حوزه پزشکی و دارویی خیلی زودتر از سال‌های پیش بروز پیدا کرده تا بر اساس اعلام خبرگزاری «مهر» این بخش وارد بحران شود.

این خبرگزاری در گزارشی به چالش‌های بازار دارو پرداخته و نوشته است که همان طور که پیش بینی می‌شد، «بازار دارویی کشور دوباره وارد بحران شده» و به نظر می‌رسد «کمبودهای دارویی» خیلی زود خودنمایی کنند. نویسنده مطلب همچنین پرسیده است چرا صنعت داروسازی کشور که بیش از ۹۷ درصد نیاز داخلی را تأمین می‌کند، درگیر چالش و بحران می‌شود؟

رسانه‌ها در ایران در بررسی شرایط حاکم بر بازار دارو نوشته‌اند که هم‌اکنون حدود ۲۰۰ قلم دارو با کمبود مواجه است که بر روند درمان بیماران تاثیر مستقیم دارد.

این بحران دارویی در حالی است که ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری دست اندرکاران صنعت داروسازی کشور، نسبت به بروز کمبودهای دارویی در ماه‌های پیش رو هشدار داده بودند.

بحران دارو البته قابل پیش بینی بود بطوریکه پس از تعیین بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۲ بارها نسبت به بروز بحران هشدار داده شده بود. در همین رابطه محمد عبده‌زاده رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری گفته بود: «از خرداد ماه، شاهد کمبود تصاعدی دارو در کشور خواهیم بود.»

محمد عبده‌زاده در ۲۹ خرداد ماه نیز درباره وضعیت کمبودهای دارویی در کشور اظهار کرد که تعداد کمبودهای دارویی به بیش از« ۲۰۰ قلم دارو» رسیده است که علل عمده آن «عدم تامین به موقع ارز و ریال»، عدم قیمت‌گذاری به موقع، پرداخت نشدن به موقع تسهیلات به شرکت‌های دارویی و «مشکلات حواله ارز» دانسته شد.

فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد چرایی پیش آمدن این بحران گفته است که متاسفانه سازمان برنامه و بودجه در لایحه تنظیمی ۱۴۰۲ حدود ۶۹ هزار میلیارد تومان برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفت که «۳۵ هزار میلیارد تومان کمتر از بودجه مورد نیاز کشور» است.

بحران دارو سال گذشته نیز به یکی از مشکلات اساسی بیماران تبدیل شد بطوریکه روزنامه اصولگرای همشهری زمستان سال قبل در گزارشی مجبور به پذیرش وجود بحران در کشور شد و در مورد وضعیت داروها در سال گذشته نوشته بود که «کمبودهای دارویی به خصوص آنتی‌بیوتیک در سراسر کشور از تیرماه امسال شروع شد و در آبان به اوج خود رسید.»

در آن زمان ذخایر دارویی یک‌ماهه کشور در «وضعیت قرمز» قرار گرفت و داروهای در دسترسی همچون شربت سرفه، سرم، شربت استامینوفن کودکان، قرص ایبوپروفن، قطره‌های چشم و ... در برخی داروخانه‌ها نایاب شد.

همین موضوع باعث شد تا وزیر بهداشت در جریان تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ نسبت به ناکافی بودن بودجه بهداشت و درمان اعتراض کند.

روزنامه هم‌میهن نیز در گزارشی به این موضوع پرداخته و به نقل از همایون سامه‌یح‌نجف‌آبادی، عضو این کمیسیون بهداشت از نامه این کمیسیون به علی خامنه‌ای خبر داده و گفته است که این نامه باعث شده تا بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه با انعطاف بیشتری نسبت به تامین ارز دارو اقدام کنند، هرچند همه این اتفاقات در حد مُسکن است.

پیش از این علی رمضانیان، روزنامه‌نگار در گفتگو با صدای آمریکا گفت: مافیای دارو و فساد مقامات باعث تشدید بحران دارو در ایران شده است.

XS
SM
MD
LG