لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

رییس جمهوری آمریکا خواهان کاهش تسلیحات اتمی شد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سخنانی در محل دروازه تاریخی براندنبورگ در برلین، نگرش های خود را برای حرکت بسوی یک جهان عاری از تسلیحات اتمی تشریح کرد.

آقای اوباما روز چهارشنبه گفت خواهان کاهش شمار کلاهک های اتمی استراتژیک بالغ بر یک سوم و تجدید گفت وگو با روسیه برای حرکت به «ورای وضعیت اتمی دوره جنگ سرد» خواهد شد.

رییس جمهوری آمریکا گفت چنین کاهشی امکان پذیراست، ضمن این که امنیت آمریکا ومتحدانش حفظ یک «نیروی بازدارنده استراتژیک نیرومند و معتبر» را مسلم می سازد.

پیشنهاد به این معنا خواهد بود که آمریکا و روسیه شمار کلاهک های اتمی استراتژیک خود را بالغ بر یک سوم سطحی که آنها با آن در پیمان استارت جدید موافقت کردند کاهش خواهند داد.

پیمان از دو کشور می خواهد موجودی زرادخانه خود را تا سال 2018 به 1550 کلاهک پایین بیاورند.

دقایقی پیش ازسخنرانی آقای اوباما، به نقل از ولادیمیرپوتین رییس جمهوری روسیه گفته شد دولت او اجازه نخواهد داد «درسیستم بازدارنده استراتژیک خللی وارد شود یا کارآیی نیروهای اتمی روسیه کاهش پیدا کند.»

آقای اوباما درسخنرانی خود بارها به مقوله «صلح با عدالت» اشاره کرد، و نظام اقتصادی آزاد را به عنوان پدیده ای مغایر با برنامه ریزی اقتصادی متمرکز از بالا به پایین، که مردم درآن نقشی ندارند و دولت کمونیست آلمان شرقی سابق دنبال می کرد، ستود.

آقای اوباما به کشورهای غربی علیه «درونگرایی» یا «راضی شدن» پس از پیروزی درجنگ سرد هشدار داد و گفت آنها باید با چالش هایی، از جمله گرم شدن هوا، فقر وگسترش ایدز روبرو شوند.

آقای اوباما همچنین گفت بر کوشش برای بستن بازداشتگاه آمریکا در گوانتانامو خواهد افزود.

پیش ازسخنرانی، رییس جمهوری آمریکا با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ملاقات کرد و درباره مسائل گوناگون از جمله کنترل های آمریکا بر اینترنت به تبادل نظر پرداخت.

خانم مرکل بعدا در یک کنفرانس خبری گفت درحالی که «دشمنان ومخالفان» می توانند از اینترنت برای تهدید دمکراسی استفاده کنند، اما باید بین نیاز به کنترل تهدید ها و حفظ یک نظم لیبرال موازنه و تناسبی وجود داشته باشد.

آقای اوباما، برنامه شناسایی اینترنتی را «محدود» توصیف کرد و گفت سازمان های اطلاعاتی آمریکا «ایمیل های عادی شهروندان آلمانی یا آمریکایی یا هر جای دیگری را بررسی نمی کنند» و دادگاه فدرال بربرنامه های کنترل اینترنت وتلفن نظارت دارد.

آقای اوباما گفت دولت موازنه مناسب را بین حفاظت ازمردم آمریکا وحفظ آزادی مدنی وزندگی شخصی افراد رعایت کرده است. او همچنین تکرار کرد برنامه های شناسایی افراد بسیاری را از مرگ نجات داده است.

دروازه براندنبورگ محل دو سخنرانی مهم رهبران سابق آمریکا بود. در 1963، جان اف کندی خود را شهروند برلین تقسیم شده نامید، و در 1987 رونالد ریگان از میخائیل گورباچف رهبراتحاد شوروی خواست دیوار برلین را فروبریزد.
XS
SM
MD
LG