لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

اوباما: کنترل اینترنت و تلفن در آمریکا محدود است


.
.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قرار است امروز – چهار شنبه – در جریان سخنانی در محل دروازه تاریخی براندنبورگ دربرلن، نگرش های خود را برای حرکت بسوی جهانی رها از تسلیحات اتمی تشریح کند.

چند ساعت پیشتر، آقای اوباما در دیداری با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان درباره مسائل مهم، از جمله عملیات شناسایی اینترنتی آمریکا ، به بحث پرداخت.

خانم مرکل بعداً در کنفرانس خبری مشترک گفت در حالی که «دشمنان و مخالفان» می توانند از اینترنت برای تهدید دمکراسی استفاده کنند، اما باید بین نیاز به کنترل تهدید ها و حفظ یک «نظم لیبرال موازنه و تناسبی» وجود داشته باشد.

آقای اوباما، برنامه شناسایی اینترنتی را «محدود» نامید و تاکید کرد سازمانهای اطلاعاتی آمریکا «ای میل های عادی شهروندان آلمانی یا آمریکایی یا هر جای دیگری را بررسی نمی کنند» و دادگاه فدرال بر برنامه های کنترل اینترنت و تلفن نظارت دارد.

آقای اوباما گفت دولت «موازنه مناسب» را بین حفاظت از مردم آمریکا و حفظ «آزادی مدنی و زندگی شخصی» افراد رعایت کرده است. او همچنین تکرار کرد برنامه های شناسایی افراد بسیاری را از مرگ نجات داده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید آقای اوباما با استفاده از سخنرانی در برلن پیشنهاد خواهد کرد آمریکا و روسیه شمار کلاهکهای اتمی استراتژیک را بالغ به یک سوم آنچه در پیمان سال ۲۰۰۹ مورد موافقت قرار گرفت کاهش دهند.

پیمان، معروف به توافقتامه استارت جدید، از دو کشور می خواهد موجودی زرادخانه خود را تا سال۲۰۱۸ به ۱۵۵۰ کلاهک پایین بیاورند.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما عهد خواهد کرد به کوشش برای متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی، با «فشار بی سابقه» بر ایران و کره شمالی ادامه دهد.

آقای اوباما همچنین پیشنهاد خود را برای متوقف ساختن تولید موادی که دربمبهای اتمی به کارمی رود، و کوشش برای به تصویب رساندن پیمان جامع ممنوعیت آزمایشات اتمی در سنای آمریکا، تکرارخواهد کرد.

دروازه براندنبورگ محل دو سخنرانی مهم رهبران سابق آمریکا بود. در ۱۹۶۳، جان اف کندی خود را شهروند برلین تقسیم شده نامید، و در ۱۹۸۷ رونالد ریگن از میخائیل گورباچف رهبر اتحاد شوروی خواست دیواربرلن را خراب کند.
XS
SM
MD
LG