لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

پرزيدنت اوباما: قذافی حمله به شهروندان ليبی را متوقف کند


پرزيدنت اوباما: قذافی حمله به شهروندان ليبی را متوقف کند
پرزيدنت اوباما: قذافی حمله به شهروندان ليبی را متوقف کند

پرزيدنت اوباما روز جمعه به معمر قذافی، رهبر ليبی، هشدار داد که حمله به شهروندان آن کشور را متوقف کند و در غيراينصورت مقررات منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی، با کمک آمريکا، به اجرا در خواهد آمد. در همين حال رييس جمهوری آمريکا گفت که اين کشور سربازان نيروی زمينی خود را به ليبی، اعزام نخواهد کرد.

پيشتر در روز جمعه -- يک روز بعد از اقدام شورای امنيت سازمان ملل دائر بر اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی -- موسی کوسا، وزير خارجه آن کشور، گفت، طرابلس به تمام عمليات نظامی خاتمه می دهد و با مخالفان به گفتگو می نشيند.

هيلاری کلينتون در واکنش به اظهارات موسی کوسا گفت، اين اظهارات، «واشنگتن را تحت تاثير قرار نداده، و اعلام پرواز ممنوع در آسمان ليبی، تنها اولين قدم است.» وزير امور خارجه آمريکا افزود: «جامعه بين المللی تمام گزينه ها را در مورد ليبی مدنظر دارد.» ساعاتی قبل از صدور قطعنامه شورای امنيت، سرهنگ قذافی در پيامی راديويی گفته بود، «بزودی حمله نهايی به مخالفانش در شهر بنغازی را آغاز خواهد کرد و شورشيان را از بين خواهد برد.»

به دنبال تصويب قطعنامه شورای امنيت و اعلام منطقه پرواز ممنوع در آسمان ليبی، ساکنان بنغازی با شعف فراوان در خيابان ها اجتماع کردند. اما نيروهای رژيم ليبی مدعی اند که شهر «اجدابيا» را در ۱۶۰ کيلومتری جنوب غربی بنغازی فتح کرده اند. روز پنجشنبه، مقام های ليبی گزارشگران خارجی را به مراسمی بردند که برای تجليل از سرهنگ قذافی و اعلام بيعت مجدد با او در طرابلس برگزار شده بود.

بنا به آخرين گزارش ها، آن گروه از مخالفان دولت ليبی که بر اثر فشار قوای دولتی از حومه شهر «اجدابيا» بسمت بنغازی عقب نشسته بودند، خود را تجهيز می کنند تا مجددا کنترل اجدابيا را بدست آورند.

XS
SM
MD
LG