لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

ليبی زير فشار «پرواز ممنوع» آتش بس اعلام کرد


ليبی زير فشار «پرواز ممنوع» آتش بس اعلام کرد
ليبی زير فشار «پرواز ممنوع» آتش بس اعلام کرد

دولت ليبی روز جمعه، آتش بسی را در نبردهای خود با شورشيان اعلام کرد که به نظر می رسد واکنشی به يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد باشد که کمتر از ۲۴ ساعت قبل «تمامی اقدامات لازم» برای محافظت از غيرنظاميان در آن کشور واقع در شمال آفريقا را مجاز شناخته است و اجرای برنامه موسوم به «پرواز ممنوع» برفراز ليبی توسط اعضای سازمان ملل متحد بخشی از اين اقدامات است.

آتش بس توسط موسا کائوسا، وزير امورخارجه ليبی در طرابلس اعلام شد. وی گفت دولت خواستار گشودن باب تماس و گفت و گو با تمامی طرف هائی است که به تمامیت ارضی ليبی علاقه مند هستند. وزير امور خارجه ليبی با اشاره به گزارش های حاکی از قريب الوقوع بودن حملات هوایی عليه تاسيسات نظامی ليبی، از قدرت های خارجی خواست با فرستادن هيات های حقيقت ياب، پيش از آنکه مستقيما عليه دولت تحت رهبری معمر قذافی وارد عمل شوند حقایق را درمحل ببينند.

کائوسا مصوبه شورای امنيت در مجاز شناختن استفاده احتمالی از نيروی نظامی را به عنوان عملی «عجيب و غير منطقی» مورد انتقاد قرار داد و گفت اجرای برنامه پرواز ممنوع ناراحتی های مردم ليبی را بيشتر می کند.

تظاهرکنندگان ضد دولت در ليبی می گويند يکی از دلایل آنان برای رفتن ماه گذشته به خيابان ها و تقبيح آقای قذافی اعتراض به سال ها مشقت اقتصادی است.

XS
SM
MD
LG