لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

فرانسه و نروژ می گويند به مداخله نظامی در ليبی ملحق می شوند


فرانسه و نروژ می گويند به مداخله نظامی در ليبی ملحق می شوند
فرانسه و نروژ می گويند به مداخله نظامی در ليبی ملحق می شوند

دولت ليبی روز جمعه، حريم هوائی خود را به روی تمامی پروازها بست. در همين حال کشورهای غربی مداخله نظامی مصوب سازمان ملل متحد برای عملی ساختن برنامه «پرواز ممنوع» بر فرازليبی را بررسی می کنند.

آژانس اروپایی کنترل پروازها می گويد طرابلس گفته است تا اطلاع بعدی هيچ پروازی را نمی پذيرد.

اين اقدام ظاهرا در واکنش به قطعنامه روز پنجشنبه شورای امنيت سازمان ملل متحد انجام گرفته است که به اعضای آن سازمان اجازه می دهد «تمامی اقدامات لازم» از جمله ممنوعيت پرواز بر فراز ليبی را برای محافظت از غيرنظاميان به اجرا بگذارند. هدف گرفتن تاسيسات نظامی ليبی به احتمال قوی می تواند بخشی از اين اقدام ها باشد.

سخنگوی دولت فرانسه و وزير دفاع نروژ روز جمعه مشارکت کشورهايشان را در مداخله نظامی بين المللی در ليبی اعلام کردند.

منابع دپلماتيک فرانسوی می گويند حملات هوائی برای جلوگيری از آسيب ديدن غيرنظاميان به وسيله نيروهای وفادار به معمر قذافی رهبر ليبی می تواند «ظرف چند ساعت» آغاز شود.

نيروهای طرفدار قذافی روز جمعه شهرک غربی ميزراتا را که پايگاهی برای شورشيان است بمباران کردند و اين در حالی بود که نمايندگان ناتو در بروکسل راه های به اجرا گذاشتن قطعنامه شورای امنيت را بررسی می کردند.

ده عضو شورای امنيت روز پنجشنبه قطعنامه را تصويب کردند، و هيچ کشوری عليه آن رای نداد. پنج عضو ديگر، شامل: برزيل، چين، آلمان، هند و روسيه در رای گيری شرکت نکردند.

قطعنامه به اعضای سازمان ملل متحد اجازه می دهد «تمامی اقدامات لازم» از جمله ممنوعيت پرواز بر فراز ليبی را به اجرا بگذارند. اين اقدامات احتمالا شامل حملات عليه تاسيسات نظامی ليبی نيز می شود.

آقای قذافی به شورشيان اخطار داده است تسليم شوند و در غير اين صورت منتظر حمله ای قريب الوقوع باشند. وی گفت نيروهايش هيچگونه رحمی تخواهند کرد، و قطعنامه را به عنوان مصوبه ای بی ارزش رد کرد.

هزاران نفر روز پنجشنبه در بنغازی پايگاه اصلی شورشيان به خيابان ها ريختند و با فريادهای شادی، ضمن شليک های هوایی و آتش بازی، اقدام شورای امنيت سازمان ملل متحد را ستودند.

آمريکا برنامه ريزی برای به اجرا گذاشتن برنامه پرواز ممنوع را شروع کرده است. ايتاليا پيشنهاد استفاده از پايگاه هوایی آن کشوردر سيسيل را داده است، و کانادا نيز گفته است شش جت جنگنده را به منطقه می فرستد.

XS
SM
MD
LG