لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

پیام باراک اوباما در بزرگداشت مارتین لوتر کینگ


پیام باراک اوباما در بزرگداشت مارتین لوتر کینگ
پیام باراک اوباما در بزرگداشت مارتین لوتر کینگ

مارتین لوترکینگ در سال ۱۹۶۴ برنده جايزه صلح نوبل شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در اعلامیه ویژه ای به مناسبت روز بزرگداشت مارتین لوتر کینگ می گوید نیم قرن پیش، آمریکا با فراخوان یک سخنران مذهبی جوان که نسل آن روز را به تغییر روند تاریخ طلبیده بود، به جنبش در آمد.

دکتر مارتین لوتر کینگ جوان، زندگی خود را وقف مبارزه برای دستیابی به عدالت و برابری کرده بود و بذر امید و آرزو را برای روزی که همه مردم بتوانند غنای آزادی، امنیت و عدالت را طلب کنند پاشیده بود.

آقای اوباما می گوید ما بیست و پنجمین سالگرد این روز ملی را که به اسم یکی از بزرگترین رهبران الهام بخش آمریکا نام گذاری شده است، ارج می نهیم و زندگی و میراث وی را گرامی می داریم. وی همچنین می گوید: «دکتر لوتر کینگ ما را به فرازی هدایت کرد که در آن همه آمریکایی ها می توانند صرف نظر از رنگ پوستشان در یک احترام متقابل و برادرانه زندگی کنند و علاوه بر آن، رهبری مشخص و سخنوری پیامبرانه اش مردم را صرفنظر از سابقه شان در تلاش برای دستیابی به آزادی و حقوق مدنی با یکدیگر متحد کرد».

باراک اوباما در همان حال از الهامی که دکتر لوترکینگ به مردم آمریکا در طلب حقوق برابر داده است سخن می گوید و به این مسئله اشاره می کند که مردم آمریکا باید با چالش هایی که امروز در برابرشان است، با همان قدرت، استحکام، پافشاری و قاطعیت در ارزش های پایداری که دکتر لوتر کینگ گفته بود روبرو شوند.

به گفته آقای اوباما: «در مقام یک ملت، ما (مردم آمریکا) باید دسترسی به فرصت ها را برای همه مردم گسترش داده و به ساختار نابرابری ها در تحرک اقتصادی و دستیابی به بازار کار پایان دهیم».

پرزیدنت اوباما می گوید این مسؤولیت جمعی ما در مقام یک ملت بزرگ است تا مطمئن شویم که بنیاد مستحکمی برای حمایت از امنیت اقتصادی ما وجود دارد که از همه حمایت می کند.
پرزیدنت اوباما همچنین می گوید دکتر کینگ که زندگی اش را وقف دیگران کرده بود، یادآوری می کند که پیشرفت انسانی نه غیر ارادی است و نه اجتناب ناپذیر.

رئیس جمهوری آمریکا به سبب ایثار دکتر مارتین لوتر کینگ جوان در دستیابی به آزادی و عدالت، روز دوشنبه هفدهم ژانویه - بیست و هفتم دی ماه – را به بزرگداشت وی اختصاص می دهد.

کينگ يک کشيش باپتيست بود که عليه تبعيض نژادی در سالهای دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ ميلادی عمدتاً در ايالت های جنوبی آمريکا، مبارزه ميکرد.

مارتين لوترکينگ ابتدا به واسطه رهبری اعتراضات عليه جداسازی سفيدپوستان از سياه پوستان در سيستم اتوبوسرانی شهر مونتگمری در ايالت آلاباما، به شهرت رسيد.

در سال ۱۹۶۴ آمريکا قانون حقوق مدنی را که در آن جداسازی نژادی غيرقانونی اعلام شده بود، به تصويب رساند و کينگ نيز در همان سال برنده جايزه صلح نوبل شد.

مارتين لوتر کينگ در چهارم آوريل ۱۹۶۸ در شهر ممفيس در ايالت تنسی آمريکا، به ضرب گلوله از پای درآمد.

XS
SM
MD
LG