لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

بروکسل برای دومین روز پیاپی شاهد افزایش تدابیر شدید امنیتی بود


سربازان بلژیکی در خیابان های مرکزی بروکسل گشت می زنند - اول آذر ۱۳۹۴
سربازان بلژیکی در خیابان های مرکزی بروکسل گشت می زنند - اول آذر ۱۳۹۴

ساکنان بروکسل روز یکشنبه نیز شاهد تدابیر شدید امنیتی بودند. خیابان های پایتخت بلژیک خالی از جمعیت معمول بود و نیروهای امنیتی در آنها گشت می زدند. سیستم مترو شهر نیز تعطیل بود.

مقامات بلژیک روز یکشنبه برای دومین روز پیاپی برای این شهر هشدار خطر وقوع احتمالی یک حمله تروریستی را صادر کردند.

قرار است مسئولان بلژیکی روز یکشنبه مشخص کنند که آیا به تدابیر جدیدتری برای تامین امنیت شهر نیاز است یا خیر.

وزیر کشور بلژیک گفت خطری واقعی شهر را تهدید می کند اما "ما روز و شب هر کاری که بتوانیم برای روبرو شدن با این وضعیت انجام می دهیم."

مقامات بلژیکی روز یکشنبه به شهروندان هشدار دادند در اماکن عمومی تجمع نکنند. نیروهای امنیتی بلژیک همچنان به دنبال عاملان حملات ۱۳ نوامبر در پاریس هستند که دست کم ۱۳۰ کشته برجای گذاشت. داعش مسئولیت آن حملات هماهنگ را بر عهده گرفت.

نخست وزیر بلژیک هشدار داده است که "چندین نفر" که سلاح و مواد منفجره دارند ممکن است در یک یا چند منطقه پایتخت مرتکب حمله ای شوند.

سفارت آمریکا در بروکسل از آمریکایی ها خواست تا داخل خانه هایشان بمانند. سفارت آمریکا در بیانیه ای گفت: "اگر باید بیرون بروید، از جمعیت زیاد پرهیز کنید."

مقامات امنیتی سراسر اروپا به شدت به دنبال "صلاح عبدالسلام" هستند که آخرین بار، ساعاتی پس از حملات پاریس دیده شد که با عبور از مرز وارد بلژیک شد.

اما "عبد الحمید اباعود" که گفته می شود طراح حملات پاریس بوده است، روز چهارشنبه گذشته در حمله پلیس فرانسه به منطقه ای در حومه شمال پاریس کشته شد.

در تحولی جداگانه، مقامات ترکیه گفتند یک شهروند بلژیک و دو متهم سوری را که به گفته آنها به داعش کمک می کردند، دستگیر کردند. خبرگزاری دوغان ترکیه می گوید شهروند بلژیکی، مراکشی تبار است و متهم است که برای حملات در پاریس، عملیات شناسایی انجام می داده است.

مقامات بلژیکی روز پنجشنبه به ۹ خانه در چندین منطقه بلژیک یورش بردند و ۹ نفر را بازداشت کردند و چندین سلاح و مقداری مواد منفجره کشف و ضبط کردند. برخی از این اقدامات پلیس در محله مولنبیک صورت گرفت که عبدالسلام و برادرش ابراهیم در آنجا زندگی می کردند. ابراهیم خود را بیرون یک کافه در پاریس منفجر کرد.

XS
SM
MD
LG