لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

اوباما از بودجه ۲۰۱۵ پرده برداشت


باراک اوباما، اميدوار است بودجه سال ديگر شکاف بين فقرا و ثروتمندان را کاهش دهد
باراک اوباما، اميدوار است بودجه سال ديگر شکاف بين فقرا و ثروتمندان را کاهش دهد
رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، پيش نويس بودجه ۹ / ۳ تريليون دلاری سال مالی ۲۰۱۵ را با اين اميد که شکاف بين فقرا و ثروتمندان را کاهش دهد به کنگره فرستاد.

اوباما از طرح اين بودجه ضمن بازديد از يک دبستان دوزبانه در واشنگتن، پايتخت، پرده برداشت و گفت، «اين نقشه راهی برای ايجاد مشاغل با دستمزدهای خوب و گسترش فرصت ها برای همه آمريکائيان است.»

در بودجه پيشنهادی دولت سهم بيشتری به آموزش کودکان خردسال اختصاص داده شده است. اين پيش نويس همچنين شامل بخشودگی مالياتی بيشتری برای کارگران فقير و افزايش هزينه برای آموزش حرفه ای آنان بوده، و هزينه ساخت جاده، پل و ديگر زيرساختهای کشور را افزايش می دهد. آقای اوباما گفت، همه اينها کمک خواهد کرد آمريکائيان بيشتری دوباره شاغل بشوند.

اما به احتمال زياد بودجه پيشنهادی دولت به موانع بزرگی در کنگره برخورد خواهد کرد. بالارفتن سرسام آور کسری بودجه و روند کند بهبود اوضاع و بيرون آمدن از رکود اقتصادی در مرکز مبارزات انتخاباتی کنگره در پائيز آينده خواهد بود.
سناتور جمهوری خواه، میچ مک کانل
سناتور جمهوری خواه، میچ مک کانل

قانون گذاران جمهوریخواه خواهان کم کردن ازهزینه ها و کاهش کسری بودجه هستند. آنها استدلال می کنند افزايش هزینه های حکومت روش درستی برای کاستن از فقر نیست. سناتور جمهوریخواه، میچ مک کانل، که در ۷ سال گذشته رهبری جناح اقليت مجلس سنا را بر عهده داشته است، می گويد، «از سال ۲۰۰۹ تا کنون حکومت تقريبا ۱۸ تريليون دلار خرج کرده است. با این حال میلیون ها نفر از طبقه متوسط آمریکا همچنان در رنج بسر می برند، چه آنها که در صف بیکاری هستند و چه آنها که به کارهايی مشغولند که خرج زندگيشان را نمی دهد. زمان آن رسیده است که رئيس جمهوری متوجه شود که دوبرگرد زدن در سیاست های شکست خورده کاری از پيش نخواهد برد.»

قانون گذاران مخالف از همين حالا اعلام کرده اند که بخش مربوط به دفاع در هزينه های منظور شده بسان جنينی که مرده بدنيا آمده باشد ابدا مطلوب نيست. آنها خواستار کاهش تعداد سربازان نيروهای نظامی به ميزان پيش از جنگ جهانی دوم هستند.

دعوا و کشمکش ها بر سر بودجه رئيس جمهوری تازه شروع شده است.
XS
SM
MD
LG