لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

محبوبیت یادداشت های باراک اوباما در توئیتر


آیا هیچ رهبری در جهان می تواند از نظر محبوبیت در توئیتر با باراک اوباما رقابت کند؟

@BarackObama نامی که پرزیدنت اوباما یادداشت های خود را در شبکه توئیتر منتشر می کند، بیش از ١٧ میلیون پیرو دارد.

بر اساس نظرسنجی «Twiplomacy» که یک سازمان مربوط به بررسی فعالیت روسای دولت ها در تارنمای توئیتر است، یادداشت های باراک اوباما در این تارنما، از بین ٢٦٤ حساب توئیتر، بیشترین بیننده را دارند. نتایج این نظرسنجی روز پنج شنبه از سوی شرکت روابط عمومی Burson-Marsteller منتشر شد.

آقای اوباما اولین رهبر کشوری بود که در این شبکه اجتماعی ثبت نام کرد و بنا به اعلام این شرکت روابط عمومی او، در مقایسه با سایر رهبران جهان بیشترین توئیت های پرطرفدار را ارسال کرده است. یکی از این یادداشت ها این گونه منتشر شده است: «زوج های هم جنس گرا باید بتوانند ازدواج کنند».

بر اساس نتایج این تحقیق، میزان محبوبیت آقای اوباما در سراسر بخش های مختلف شبکه توئیتر در رده پنجم قرار دارد، درست پیش از بریتنی اسپیرز (@britneyspears).

اما فقط یک درصد از یادداشت های آقای اوباما در توئیتر پاسخ به دیگران است. این امر رتبه او را از نظر رهبر جهان که با پیروان خود ارتباط برقرار می کنند، پایین آورده است.

این شرکت روابط عمومی یاددآوری می کند که رهبر اوگاندا با نام @AmamaMbabazi و رهبر رواندا زیر نام @PaulKagame هر دو رهبران آفریقایی هستند که با پیروان خود واقعاً مکالمه می کنند و بیش از نود درصد یادداشت های آن ها در تارنمای توئیتر پاسخ به دیگران است. هوگو چاوز، رهبر ونزوئلا دومین رهبر پرطرفدار در توئیتر است که یادداشت های او در این تارنما زیر نام @chavezcandanga منتشر می شوند و ٣٨ درصد یادداشت های او پاسخ به پیام ها است.

بر پایه پژوهش شرکت Burson-Marsteller، ٩٩ تن از سران کشورها و رهبران جهان هرگز حتی یک پاسخ نیز به پیروان خود ارسال نکرده اند.

در این تحقیق خاطرنشان شده است که آقای اوباما در برقراری ارتباط با دیگر رهبران جهان از طریق این تارنما در رده های پایین فهرست قرار دارد و این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هیچ یک از یادداشت های همتایان خود در توئیتر را نمی خواند.

براساس این پژوهش، آقای اوباما فقط یادداشت های نخست وزیر نروژ و رئیس جمهوری روسیه را پیگیری می کند و آن ها نیز جزء پیروان رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر هستند.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، یکی از سه رئیس جمهوری بود که مطالب خلاف اخلاق در توئیتر منتشر کرده بود. کرملین این کار را به یک مقام ناشناس نسبت داد که در یادداشت های مدودف دست برده بود. این یادداشت بعدها حذف شد.

ریکاردو مارتینلی، رئیس جمهوری پاناما دیگر رهبری بود که مطلب خلاف ادب منتشر کرده بود. او این مطلب را از یادداشت های خود در توئیتر پاک کرد.

تقریباً پیام های آقای اوباما از جانب یکی از دستیاران وی که با فن آوری های نوین شبکه جهانی اینترنت آشنایی کامل دارد، ارسال می شوند. تعداد زیادی از حساب های دولتی در توئیتر این گونه اداره می شوند.

از بین تقریباً پنج هزار یادداشتی که از @BarackObama در توئیتر منتشر شده اند، فقط هشت توئیت شخصی بودند و علائم اختصاری اول اسم باراک اوباما (BO) را دارند. یادداشت آقای اوباما برای همسرش به مناسبت روز عشاق (روز والنتاین) یکی از این یادداشت ها است.
XS
SM
MD
LG