لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۸

رئیس جمهوری چین: اقتصاد جهان در خطر است


قدرت های جهان در نشست جی-۲۰ در شهر هانگزوی چین
قدرت های جهان در نشست جی-۲۰ در شهر هانگزوی چین

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در آغاز نشست گروه ۲۰ (بیست اقتصاد عمده جهان) گفت اقتصاد جهان از سوی سیاست حمایت گرایی فزاینده تهدید شده و در خطر بازارهای مالی مبتنی بر وام است.

پس از این هشدار، شی جین پینگ در روز یکشنبه با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ملاقات دوجانبه داشت. اوباما این دیدار را "بسیار سازنده" توصیف کرد اما به گزارش خبرگزاری رویترز این دیدار نتوانست دو طرف را بر سر مسائل چالشی چون اختلافات ارضی در دریای جنوبی چین به توافق نزدیک کند.

نشست بیست قدرت اقتصادی برتر جهان در شهر هانگزوی چین به دنبال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و قبل از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر صورت می گیرد و کارشناسان پیش بینی می کنند که رهبران شرکت کننده در این نشست از تجارت آزاد و جهانی شدن حمایت کرده و درباره انزوای اقتصادی هشدار دهند.

شی جین پینگ گفت اقتصاد جهان با وجود کاهش تقاضا، بازارهای مالی بی ثبات و سرمایه گذاری اندک به "یک بزنگاه حیاتی" رسیده است.

کشورهای عضو گروه-۲۰ در پایان نشست آماده حصول توافقی مبنی بر این هستند که تمامی اقدامات از جمله اصلاحات ساختاری و مالی و پولی باید برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و محکم مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG