لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

اوباما درباره تهدیدات تروریستی برای مردم آمریکا سخنرانی می کند


در پی تیراندازی اخیر در ایالت کالیفرنیا، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه برای مردم آمریکا یک سخنرانی تلویزیونی خواهد داشت. کاخ سفید می گوید در این سخنرانی که قرار است ساعت ۸ شب به وقت واشنگتن صورت بگیرد، رئیس جمهوری به گام هایی که برای تامین امنیت آمریکاییان برداشته می شود، اشاره خواهد کرد.

آقای اوباما در این سخنرانی قرار است آخرین وضعیت تحقیقات نیروهای امنیتی درباره تیراندازی اخیر در یک مرکز نگهداری و آموزش معلولان در شهر سان برناندینو در ایالت کالفیرنیا را به اطلاع مردم آمریکا برساند. او همچنین درباره خطرات گسترده تروریسم، ماهیت آن، چگونگی تکامل یافتن آن و چگونگی شکست دادن آن صحبت خواهد کرد.

به گفته یکی از مقامات کاخ سفید، آقای اوباما در سخنرانی خود خواهد گفت که ایالات متحده از تمامی اجزاء قدرت آمریکا برای نابود کردن داعش استفاده خواهد کرد.

پیشتر رئیس جمهوری آمریکا در پیام دیگری درباره تیراندازی کالیفرنیا، از وضعیت فعلی مقررات خرید اسلحه انتقاد کرد. او گفته بود هم اکنون افرادی هستند که در فهرست "پرواز ممنوع" قرار دارند و اجازه سفر هوایی ندارند، اما این افراد می توانند اسلحه بخرند. باراک اوباما گفت کنگره باید این "خلاء قانونی" را پر کند.

اوباما درباره تهدیدات تروریستی برای مردم آمریکا سخنرانی می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

جمهوریخواهان به طور عمده با درخواست های باراک اوباما برای سخت تر کردن مقررات خرید و حمل اسلحه مخالفت کرده اند.

از سوی دیگر، پلیس فدرال ایالات متحده عصر روز جمعه اعلام کرد که تحقیقات درباره حمله مرگبار به مرکز بهزیستی شهر سان برناردینو را به عنوان یک "اقدام ترویستی" پیگیری خواهد کرد.

دست کم دو مهاجم مسلح روز چهارشنبه به یک مرکز نگهداری و آموزش معلولان در شهر سان برناندینو در ایالت کالفیرنیا حمله کردند و با تیراندازی به حاضران در جشن روشن کردن تزئینات درخت کریسمس در این مرکز، ۱۴ نفر را کشتند و بیش از ۱۷ نفر را زخمی کردند.

مهاجمان که "سید رضوان فاروق" و "تفشین مالک" همسر یا نامزد او معرفی شده‌اند، بعدا در یک تعقیب و گریز خیابانی هدف تیراندازی نیروهای پلیس قرار گرفتند و کشته شدند. تفشین مالک که از پاکستان به عربستان رفته بود، با ویزای نامزدی از طریق رضوان فاروق به آمریکا آمد. آنها یک نوزاد ۶ ماهه داشتند.

XS
SM
MD
LG