لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

قاتل جیمز فولی «به زودی» شناسایی می شود


جیمز فولی (راست) هنگام آزادی توسط دولت لیبی - طرابلس، ۸ اردبیهشت ۱۳۹۰
جیمز فولی (راست) هنگام آزادی توسط دولت لیبی - طرابلس، ۸ اردبیهشت ۱۳۹۰

قاتل جیمز فولی لهجه لندنی دارد، و سازمان های اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا با کمک زبانشناسان سعی در تشخیص هویت او دارند

سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده و بریتانیا می گویند به شناسایی قاتل جیمز فولی نزدیکتر شده اند و اطمینان دارند که او «به زودی» شناسایی خواهد شد.

سازمان های اطلاعاتی با استفاده از تکنولوژی شناسایی صدا، تلاش دارند تا صدای مردی را که روی ویدیوی گردن زدن جیمز فولی شنیده شد، با پایگاه اطلاعاتی اتباع بریتانیا که با شبکه های تروریستی ارتباط دارند، مطابقت داده می شود. آنها همچنین صدا را با مکالماتی که زیر نظر گرفته اند، مقایسه می کنند.

شبکه خبری اِی بی سی گفته مقامات آمریکا خبردارند که علاوه بر جیمز فولی، سه شهروند دیگر این کشور در گروگان داعش هستند – استیون ساتلف خبرنگار، و دو امدادگر.

کاخ سفید روز چهارشنبه، ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) با تأیید صحت ویدیوی قتل خبرنگار آمریکایی به دست یک عضو داعش اعلام کرده بود که به احتمال بسیار زیاد، این جلاد نقاب پوش اهل بریتانیاست.

ویدیوی دهشتناک قتل جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی، که روز سه شنبه گذشته منتشر شد، یک پیکارجوی مسلح و نقاب پوش را نشان داد که ابتدا خود را عضو «دولت اسلامی» معرفی و سپس جیمز فولی را گردن زد.

جیمز فولی پیش از کشته شدن کلمات و عباراتی بریده بریده – و احتمالاً به زور تهدید – بر زبان آورده و اقدامات ارتش آمریکا علیه داعش را محکوم کرده بود.

قاتل فولی که در لباس و نقاب سیاه در کنار او ایستاده بود، با لهجه ای که انگلیسی لندنی به نظر می رسید، مستقیماً رئیس جمهوری آمریکا را خطاب قرار داد، و پس از گردن زدن جیمز فولی یک گروگان آمریکایی دیگر به نام استیون ساتلف را تهدید کرد و گفت: «اوباما، سرنوشت این شهروند آمریکایی بسته به تصمیم بعدی توست.»

پیش از انتشار این ویدیو، ارتش آمریکا ده ها نقطه از مواضع داعش را در منطقه کردستان عراق و سد موصل هدف حمله هوایی قرار داد، و در نهایت شورشیان را وادار به عقب نشینی از اطراف سد کرد.

XS
SM
MD
LG