لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

اوباما: شاهد مهاجران ناشی از تغییرات آب و هوایی خواهیم بود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در «نشست اهداف توسعه پایدار» سازمان ملل متحد در شهر نیویورک سخنرانی کرد و گفت آمریکا همچنان بزرگترین حامی مالی در امر توسعه و بهداشت جهانی است.

او گفت همه کشورها از تغییرات آب و هوایی تاثیر می پذیرند اما فقیرترین انسان های جهان بیشترین آسیب را از این تغییرات متحمل می شوند. آقای اوباما گفت فقیرترین ها بیشترین آسیب را از کمبود غذا و بالا رفتن آب دریا ها خواهند دید و در آینده شاهد آوارگان و مهاجرت های ناشی از تغییرات آب و هوایی خواهیم بود.

آقای اوباما به بحران کنونی مهاجران و وضعیت سوریه و دیگر مناطق اشاره کرد و گفت باید به آوارگان کمک فوری شود.

او خطاب به رهبران جهان گفت کودکان آوارگان نیز مثل کودکان ما هستند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت جنگ و درگیری در مناطقی که کشورداری نامناسبی دارند و علیه گروه های اقلیت تبعیض صورت می گیرد احتمالا بیشتر خواهد شد.

او گفت همه کشورها باید در آموزش، بهداشت و مهارت های زنان و دختران سرمایه گذاری کنند.

آقای اوباما در این سخنرانی تاکید کرد که آمریکا همچنان در امر توسعه جهانی کمک خواهد کرد و گفت همانطور که پنج سال پیش وعده داده بودم، آمریکا بزرگترین کمک کننده در امر توسعه در جهان است.

او گفت امروز آمریکا را برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار متعهد می کنم.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به بحران ابولا گفت ایالات متحده کشوری است که در زمان بحران می توان به آن متکی بود اما باید تلاش کرد که مواردی نظیر شیوع ابولا از اول رخ ندهد.

او گفت از آنجایی که کشورهای جهان در یک تلاش کم سابقه کنار هم آمدند، توانستند میزان گرسنگی در جهان را کاهش دهند و همچنین ده ها میلیون دختر و پسر دیگر اکنون در جهان مشغول تحصیل هستند.

آقای اوباما گفت بیش از یک میلیارد نفر از فقر مطلق خارج شده اند.

او درباره کسانی که نسبت به اهداف توسعه بدبین هستند گفت بگذارید آنها بدانند که «توسعه و سرمایه گذاری در بهداشت عمومی موثر است و ما می توانیم دایره فقر را بشکنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت وقتی صدها زن هر روز صرفا سر زایمان جان می دهند و وقتی ۱۱ پسر و دختر هر دقیقه به خاطر موارد قابل پیشگیری می میرند، هنوز کار ما تمام نشده است و باید کارهای بیشتری انجام دهیم.

باراک اوباما گفت حدود ۸۰۰ میلیون مرد، زن و کودک با کمتر از ۱ دلار و ۲۵ سنت در روز زندگی خود را می گذرانند و گرسنگی امانشان را گرفته است.

او گفت کودکان بسیاری هستند که تا مرگ تنها یک نیش پشه فاصله دارند و این یک رسوایی اخلاقی و «بی عدالتی عمیق» است.

باراک اوباما گفت که دولت او کمک کرده است که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای توسعه و حفظ جان انسان ها بسیج شود.

او در مورد اقدامات آمریکا برای افراد مبتلا به ایدز و ویروس اچ آی وی گفت تعداد بیشتری از آنها از کمک های آمریکا بهره مند می شوند تا خدمات درمانی ضروری برای حفظ جانشان دریافت کنند.

رئیس جمهوری آمریکا چند برنامه از جمله برنامه چند صد میلیون دلاری این کشور برای کاهش موارد ابتلای زنان و دختران در بخشی از قاره آفریقا به اچ آی وی خبر داد.

او گفت با افراد جوان بسیاری از هر قاره ملاقات کرده است که اگر ابزار مورد نیازشان را به آنها بدهیم می توانند پیشرو باشند. او گفت هیچ کس نباید به خاطر جایی که در آن زندگی می کند و یا ظاهرش از بقیه عقب بماند.

رئيس جمهوری آمریکا به رهبران جهان گفت ​نسل های بعدی ما را به خاطر تصمیماتی که ماه های آینده می گیریم قضاوت می کنند.

او گفت تا دو ماه دیگر کشورهای دنیا باید برای رسیدن به یک توافق جهانی و قوی متحد شوند.

باراک اوباما گفت ایوا یک دختر ۱۵ ساله در تانزانیا در مورد پدر و مادر کشاورزش برای من نوشته که به سختی غذا تهیه می کنند. آقای اوباما گفت ایوا «دختری هم سن دختر من است که رویایش رفتن به کالج (تحصیل) است اما با غذای کم و گرسنگی و نبودن برق تمرکز روی درس برایش غیرممکن است. دلیلش این نیست که پدر و مادرش او را دوست ندارند بلکه به کمک احتیاج دارند.»

آقای اوباما سپس از رهبران جهان پرسید آیا شما تعهد می کنید که برای میلیون ها دختر مثل ایوا کاری انجام دهید؟ او گفت ایوا و افرادی نظیر او باید بدانند که ما به فکر آنها هستیم.

​آقای اوباما گفت بچه ها در نزد خدا یکسان هستند و همه به یک اندازه مهم هستند.

او گفت من به ایوا و میلیون ها نفر مثل او می گویم که ما شما را می بینیم و به فکرتان هستیم.

باراک اوباما گفت تا زمانی که رئیس جمهوری آمریکا باشد و حتی مدت ها بعد از آن برای مسکن، سلامت و مبارزه با نابرابری در آمریکا و جهان تلاش خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG