لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

پاپ فرانسیس در نشست سازمان ملل متحد از توافق اتمی ایران حمایت کرد


سخنرانی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در مقر سازمان ملل متحد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:46:24 0:00

رهبر کاتولیک‌های جهان روز جمعه در سخنانی در سازمان ملل متحد، ضمن حمایت از تشلا‌های جهانی برای از بین بردن تسلیحات کشتار جمعی و اتمی، از توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و قدرت‌های جهانی نیز حمایت کرد.

پاپ فرانسیس که نخستین سفر خود به ایالات متحده را از روز چهارشنبه در واشنگتن آغاز کرد، روز جمعه به نیویورک رفت و در سخنانی در نخستین روز از هفتادمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به مسائل مختلفی پرداخت.

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت توافق وین ثابت کرد که نیت سیاسی و شکیبایی به خرج دادن، می‌تواند ثمربخش باشد؛ گفته‌ای که مورد استقبال حاضران در نشست، از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، قرار گرفت.

اظهارات پاپ فرانسیس یک روز پس از سخنرانی در نشست مشترک نمایندگان کنگره آمریکا – که اکثریت جمهوریخواه آن مخالف توافق با ایران بودند، بیان شد. هرچند او در سخنرانی روز گذشته خود به توافق هسته‌ای اشاره‌ای نکرد.

حمایت پاپ فرانسیس از توافق هسته ای مورد استقبال ظریف قرار گرفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

وی همچنین به "اثرات منفی" اقدامات نظامی و مداخلات سیاسی در خاورمیانه، و همچنین به کشتار مسیحی‌ها و اقلیت‌های مذهبی و قومی اشاره کرد و خواستار واکنش رهبران کشورها در این زمینه شد.

به گفته رهبر کاتولیک‌های جهان، نه فقط در زمینه آزار و اذیت‌ مذهبی، بلکه در هر تنش دیگری، از اوکراین گرفته تا سوریه، عراق، لیبی و سودان جنوبی، "انسان‌های واقعی" بر "منافع گروهی" ارجحیت دارند.

دیگر محور عمده سخنرانی روز جمعه پاپ در حضور بیش از ۱۰۰ نفر از سران و رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، موضوع حفاظت از محیط زیست بود و از کشورهای ثروتمند به دلیل کم‌توجهی به این مهم انتقاد کرد.

هفتادمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل از امروز آغاز به کار کرد و سران کشورهای مختلف جهان، از جمله حسن روحانی رئیس جمهوریبرای حضور در آن به نیویورک رفته‌اند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز که از چند روز قبل به نیوروک رفته، قرار است جمعه شب با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند. این نخستین دیدار آنها پس از توافق اتمی وین خواهد بود.

XS
SM
MD
LG