لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

باراک اوباما طرح خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را اعلام کرد


باراک اوباما طرح خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را اعلام کرد
باراک اوباما طرح خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را اعلام کرد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده و متحدانتش در حال رسیدن به اهدافشان در افغانستان هستند و ۳۳ هزار سرباز آمریکایی در حدود یک سال، از افغانستان خارج خواهند شد.

آقای اوباما، روز چهارشنبه در سخنرانی سراسری خود برای آمریکاییان گفت تا پایان سال جاری میلادی، ۱۰ هزار نظامی آمریکایی از افغانستان خارج می شوند.

او گفت روند خروج نیروهای آمریکایی، از ماه ژوییه آغاز می شود.

رییس جمهوری آمریکا گفت تا سال ۲۰۱۴، روند انتقال تکمیل خواهد شد و مردم افغانستان مسوول تامین امنیت خود خواهند بود.

آقای اوباما گفت ایالات متحده، میزبان نشستی با حضور متحدانش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در مورد مرحله بعدی انتقال در افغانستان خواهد بود.

آقای اوباما گفت این نشست مه ۲۰۱۲ در شهر شیکاگو برگزار می شود.

رییس جمهوری آمریکا گفت افغانستان به یک توافق سیاسی نیاز دارد. او گفت آمریکا به طرح هایی خواهد پیوست که آشتی مردم افغان از جمله طالبان را دربر می گیرد. او گفت موضع درباره گفتگو روشن است: مذاکرات باید با رهبری دولت افغانستان انجام شود و کسانی که می خواهند بخشی از یک افغانستان آرام باشند، باید از القاعده جدا شوند، خشونت را رها کنند و از قانون اساسی افغانستان تبعیت کنند. آقای اوباما گفت می توان در این خصوص پیشرفت کرد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت القاعده، پس از حملات ترویستی یازده سپتامبر، اکنون بیش از هر زمان دیگری تحت فشار است.

آقای اوباما در سخنرانی گفت مرگ بن لادن، رهبر القاعده، یک پیروزی برای تمامی کسانی است که از زمان حملات یازده سپتامر خدمت کرده اند. او گفت اطلاعات جمع آوری شده از مجتمعی که رهبر القاعده در آن ساکن بود، نشان می دهد که گروه تروریستی القاعده، تحت فشار زیاد، و در «مسیر شکست» قرار دارد.

او گفت نیروهای آمریکایی، به طالبان شکست هایی وارد کرده اند و شماری از مناطق تحت نفوذ طالبان را از دست آنها خارج کرده اند.

باراک اوباما گفت نظامیان افغانستان افزایش یافته اند و آماده قبول مسوولیت تامین امنیت کشورشان هستند.

در سال ۲۰۰۹ ، آقای اوباما طرح افزایش ۳۰ هزار نفر، به تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان را اعلام کرد. او این افزایش نیرو را یکی از سخت ترین تصمیمات دوران ریاست جمهوری اش توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG