لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

سفر رسمی اوباما به آفریقا آغاز شدباراک اوباما رئیس جمهوری امریکا روز چهارشنبه به همراه خانواده اش سفر رسمی خود را به آفریقا آغاز کرد. این سفر شامل دیدار از سنگال، آفریقای جنوبی و تانزانیاست. مذاکرات اوباما با رهبران کشور افریقایی در این سفر بر توسعه دموکراسی، تجارت، سرمایه گذاری و مسائل بهداشتی و سلامتی متمرکز خواهد بود.

آقای اوباما ابتدا به سنگال می رود و در روز پنجشنبه با مکی سال رئیس جمهوری این کشور دیدار می کند. رئیس جمهوری امریکا در سنگال در بحث مربوط به اجرای قانون با حضور رهبران قضایی منطقه نیز شرکت خواهد کرد.

مایکل فرومن نماینده تجاری امریکا می گوید کاهش اپیدمی ایدز و کاهش فساد به کاهش فقر در این قاره انجامیده است، اما این پیشرفتها شکننده اند و امریکا می خواهد در طرف کسانی باشد که پیشرفتهای اخیر را دائمی می کنند.

آقای اوباما از سنگال به آفریقای جنوبی می رود تا از جزیره روبن که نلسون ماندلا رئیس جمهوری سابق این کشور حدود دو دهه از عمرش را در آنجا گذرانید دیدار کند.
مقامهای آفریقای جنوبی می گویند سفر آقای اوباما به رغم نگرانی ملی درباره سلامت ماندلای ۹۴ ساله انجام خواهد شد.

رئیس جمهوری امریکا قبل از بازگشت به وطن، توقفی هم در تانزانیا خواهد داشت.

باراک اوباما در این سفر که یک هفته به طول می انجامد از کنیا - زادگاه پدرش - دیدار نخواهد کرد. عدم دیدار پرزیدنت اوباما از کنیا باعث سرخوردگی خیلی از کنیایی ها خواهد شد، ولی به گفته دیپلماتها، در حالی که رئیس جمهوری کنیا و معاون او هر دو در دادگاه جنایی بین المللی به اتهام جنایت علیه بشریت تحت محاکمه هستند، دیدار پرزیدنت اوباما از آن کشور غیرممکن است.

این دومین سفر رئیس جمهوری امریکا به آفریقاست. وی در سال ۲۰۰۹ توقف کوتاهی در غنا داشت.
رئیس جمهوری امریکا در دیدار کوتاه خود از غنا در سال ۲۰۰۹ درباره اجرا و رعایت قانون، فرصتهای اقتصادی، چالشهای سلامتی و رسیدن به صلح در درگیریها سخنانی ایراد کرد. وی در آن سخنرانی به صراحت گفت که دیگر «شیوه های قدیمی حکومت» - فساد و عدم وجود آزادیها - در آفریقا کاربرد ندارد.
آقای اوباما در آن سفر گفت: «این است چیزی که شما باید بدانید: دنیا چیزی خواهد بود که شما می سازید. شما قدرت دارید که رهبرانتان را پاسخگو بسازید و نهادهایی ایجاد کنید که درخدمت مردم باشد.»
کاخ سفید می پذیرد که عدم بازگشت اوباما به آفریقا در ۴ سال اخیر باعث سرخوردگی بسیاری از افریقایی ها شده است.
XS
SM
MD
LG