لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۷

آفریقای جنوبی آماده خداحافظی با ماندلا می شود


اجتماع مردم در برابر بیمارستانی در پورتوریا که نسلون ماندلا قهرمان مبارزه با تبعیض نژادی در آن بستری است افزایش می یابد. و عده ای در سراسر شب شمع به دست در برابر بیمارستان برای ماندلا آرزوی بهبود می کردند.
مردم آفریقای جنوبی بعد از وخیمتر شدن وضع جسمی نلسون ماندلا برای او دعا می کنند.

جیکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز اواخر روز چهارشنبه سفر خود را به موزامبیک برای شرکت درکنفرانس توسعه جنوب آفریقا، بعد از دیدار از ماندلا در بیمارستان لغو کرد.

مکنزی ماندلا روز پنجشنبه در گفتگو با رادیوی دولتی آفریقای جنوبی گفت وضع جسمی پدرش بسیار حساس شده است. وی گفت: «من دروغ نمی گویم، وضعش خوب نیست، ولی وقتی با او حرف می زنیم، واکنش نشان می دهد و سعی می کند چشمانش را بگشاید. او هنوز هست، شاید بخواهد برود، ولی هنوز هست...»
جمعیت زیادی در بیرون از بیمارستان حضور دارند و بسیاری از آنان امیدوارند رهبر ۹۴ ساله مبارزه با تبعیض نژادی بهبود یابد، ولی اگر مرگ مانع درد کشیدن او باشد، برای آن هم آماده اند.
ماندلا روز هشتم ژوئن به دلیل عفونت ریوی در بیمارستان بستری شد. بیانیه دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی میگوید پزشکان هرچه در توانشان باشدبرای بهبود ماندلا انجام می دهند.

روز سه شنبه تابو مکگوبا اسقف کیپ تاون از مردم خواست دعا کنند تا ماندلا در آرامش از این دنیا برود.

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا قرار است روز جمعه وارد آفریقای جنوبی شود و از جزیره روبن - که ماندلا ۲۷ سال در آن جا زندانی بود - دیدار کند.
رئیس جمهوری امریکا روز پنجشنبه در دیدار با مکی سال رییس جمهوری سنگال نسبت به نماد پیکاربا تبعیض نژادی که به شدت بیماراست ادای احترام کرد و گفت او ماندلا را یک قهرمان شخصی نیز تلقی می کند، به خانواده اش می اندیشد و برای آنها دعا می کند.
XS
SM
MD
LG