لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

روحانی، خواهان کمک روسیه در حل بحران اتمی


ملاقات حسن روحانی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در بیشکک پایتخت قرقیزستان
ملاقات حسن روحانی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در بیشکک پایتخت قرقیزستان
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز جمعه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ملاقات کرد و از او خواست به حل بحران اتمی ایران کمک کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به بیشکک پایتخت قرقیزستان رفته است، گفت «تا آنجا که به مساله اتمی ایران مربوط می شود، ما مایل هستیم هر چه زودتر در چارچوب معیارهای بین المللی حل شود.»
روحانی که سخنانش به روسی ترجمه می شد، گفت «روسیه در گذشته گام های مهمی در این مدار برداشته است، و اینک بهترین فرصت برای برداشتن گام های جدید فراهم آمده است.»

روحانی دیدار با پوتین را «فرصتی برای تبادل نظر درباره مشکلات حساس منطقه ای، مسائل بین المللی و دو جانبه» توصیف کرد.

در پاسخ، پوتین ایران را یک «همسایه نزدیک» نامید و گفت او از جریان های بین المللی مرتبط با مشکل اتمی ایران آگاه هست ، ولی «ما در روسیه همچنین می دانیم ایران همسایه ما است، یک همسایه خوب.»
پوتین گفت «ما همیشه همکاری زیادی داشته ایم، حالا هم داریم و به بیشترین احتمال در آینده نیز چنین خواهد بود.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در کنفرانس شانگهای گفت تاریخ مذاکرات با قدرتهای بزرگ ممکن است در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل تعیین شود.
اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در خلال ماه جاری میلادی تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسن روحانی در کنفرانس سازمان همکاریهای امنیتی شانگهای در قرقیزستان گفت ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تنها هنگامی می تواند تضمین شود که به منافع و حقوق این کشور احترام گذاشته شود.
به گفته رویترز، این گفتۀ آقای روحانی ظاهراً به علاقه تهران به ادامه غنی سازی اورانیوم اشاره دارد.

خبرگزاری روسی اینترفکس روز جمعه به نقل از سخنگوی کرملین گزارش داد که از پوتین دعوت شده است به ایران سفر کند و او مسلما این دعوت را قبول خواهد کرد. این سخنگو خاطرنشان کرد که تاریخ این سفر از طریق مجاری دیپلماتیک تعیین خواهد شد.
XS
SM
MD
LG