لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

اوباما: بن لادن در پاکستان از کمک شبکه پشتیبانی برخوردار بود


تصویری از یک ویدیو به دست آمده از مخفیگاه اسامه بن لادن در پاکستان که او را در حال تماشای تلویزیون نشان می دهد
تصویری از یک ویدیو به دست آمده از مخفیگاه اسامه بن لادن در پاکستان که او را در حال تماشای تلویزیون نشان می دهد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به جمع کسانی در دولت خود پیوست که می گویند اسامه بن لادن، رهبر القاعده به نوعی از حمایت یک شبکه پشتیبانی در پاکستان برخوردار بود که اجازه یافت سال ها در ۶۰ کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان زندگی کند.

آقای اوباما در مصاحبه ای که از شبکه آمریکایی «سی بی اس» پخش شد، گفت هنوز روشن نیست که آیا دولت پاکستان از حضور بن لادن در این کشور آگاه بود یا نه، اما رییس جمهوری آمریکا گفت در این مورد باید تحقیق شود.

در مصاحبه ای دیگر که روز یکشنبه از شبکه «ان بی سی» آمریکا پخش شد، یک مسئول ارشد دولت آمریکا گفت به رغم مرگ بن لادن، خطر تروریستی القاعده ادامه دارد.

تام دونيلون، مشاور امنيت ملی آمريکا گفت ایالات متحده نمی تواند القاعده را از دیدگاه استراتژيک شکست خورده تلقی کند. با اين حال وی تاکید کرد که محو بن لادن از صحنه، در از بين بردن اين تشکيلات تروريستی اقدامی مهم بوده است. دونيلون میزان اطلاعاتی که توسط نیروهای آمریکایی از مخفيگاه بن لادن در ابت آباد پاکستان کشف و ضبط شد را گنجینه ای از اطلاعات توصیف کرد که تا اين تاريخ، بيشترين اطلاعات کشف شده تروريستی محسوب می شود.

آمريکا روز شنبه چند نوار ويديویی را منتشر کرد که در جريان حمله نيروهای آمريکایی به مخفيگاه اسامه بن لادن و کشتن او، کشف و ضبط شد. ويديوها بن لادن را در حال تماشای خود بر صفحه تلويزيون و تمرين پيام هایی خطاب به جهانيان نشان می دهد.

يک مقام اطلاعاتی به خبرنگاران گفت ويديوها، اطلاعات کامپيوتری، و اسناد و مدارک ديگر حاکی از آن است که بن لادن گرچه از موضع و موقعيت رهبری دور شده بود اما در عمليات القاعده نقشی فعال ايفا می کرد.

XS
SM
MD
LG