لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

هشدار پاکستان نسبت به حمله آینده آمریکا


قسمتی از هلی کوپتر آسیب دیده آمریکایی در نزدیکی مجتمعی که بن لادن توسط نیروهای ویژه آمریکا کشته شد دیده می شود - ابت آباد پاکستان
قسمتی از هلی کوپتر آسیب دیده آمریکایی در نزدیکی مجتمعی که بن لادن توسط نیروهای ویژه آمریکا کشته شد دیده می شود - ابت آباد پاکستان

ارتش پاکستان روز پنجشنبه هشدار داد که هر نوع حمله نظامی آمریکا به خاک پاکستان در آینده، بازنگری درهمکاری های نظامی و اطلاعاتی با واشنگتن را در پی خواهد داشت.

این نخستین بیانیه ارتش پاکستان از زمان حمله نیروهای ویژه آمریکا در روز دوشنبه است که به کشته شدن بن لادن رهبر القاعده منجر شد. در این بیانیه تصریح شده که ارتش پاکستان در تلاش خود برای یافتن بن لادن کوتاهی کرده اما تعداد نیروهای نظامی آمریکا در پاکستان نیز به حداقل کاهش خواهند یافت.

روز پنجشنبه، سلمان بشیر، وزیر امور خارجه پاکستان علیه هرگونه عملیات نظامی غیرمجاز در خاک کشورش هشدار داد و گفت چنین اقدامی می تواند پیامدهای فاجعه باری به همراه داشته باشد. وی که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، تصریح کرد نیروهای امنیتی به وظیفه مقدس خود برای حفاظت از ملت پاکستان عمل خواهند کرد.

بسیاری از پاکستانی ها به محل اقامت بن لادن در شهر ابت آباد را نقض حاکمیت پاکستان قلمداد کرده و دولت و ارتش را به قصور در انجام وظیفه متهم کرده اند. مقام های آمریکایی گفته اند پیشاپیش درباره این عملیات به پاکستان هشدار ندادند زیرا از این نگران بودند که بن لادن از حمله مطلع شود. در همین حال حزب جماعت اسلامی، مردم را به بر پایی اعتراض های مسالمت آمیز گسترده علیه این حمله در روز جمعه دعوت کرده است.

وزیر امورخارجه پاکستان همچنین اتهام همدستی ماموران اطلاعاتی این کشور با القاعده را رد کرد و گفت «کارنامه مبارزه با تروریسم ما بی نظیر است.» وی افزود ما آمریکا را دوستی مهم می دانیم و از اظهارات هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا که بار دیگر بر مناسبات دو کشور تاکید کرده اند، سپاسگزاریم.» بشیر در مورد پاسخ ارتش پاکستان به حمله آمریکا جزییات تازه ای ارائه داد و افزود «وقتی یکی از هلیکوپترهای آمریکا که در عملیات از کار افتاد، ارتش با خبر شد که حادثه ای رخ داده است.» وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرده است که دولت با بسیج ارتش، سازمان اطلاعات و نیروی هوایی به این حادثه واکنش نشان داده است. به گفته این مقام نخستین گروه از نیروهای آمریکایی ۱۵ دقیقه بعد به ۹۰۰ متری یک آکادمی نظامی در ابت آباد رسیدند. بشیر در ادامه گفته است زمانی که نیروهای امنیتی پاکستان به محل رسیدند، حمله به پایان رسیده و آمریکایی ها منطقه را ترک کرده بودند. منابع خبری در آمریکا به نقل از مقام های دولت اوباما که خواسته اند، نامشان فاش نشود، گزارش داده اند تنها در آغاز عملیات ۴۰ دقیقه ای شبانه، گلوله هایی از یک مهمانسرا به سوی نیروهای آمریکایی شلیک شد.

به نقل از مقام های رسمی گفته می شود نیروهای ویژه سپس یکی از محافظان القاعده را که در حال تیراندازی بود ،هدف قرار دادند. در همین حال یک زن نیز در جریان تیراندازی در داخل مهمانسرا کشته شد. آنان می گویند پس از این مرحله کماندوها به این نتیجه رسیدند که همه ساکنان مجتمع مسلح هستند. مقام های آمریکایی به خبرگزاری ها گفتند نیروهای ویژه سپس به مرکز مجتمع یورش بردند و مردی را که فکر کردند اسلحه ای را مخفی می کند، کشتند. آنان می گویند این نیروها در حالی که از پله بالا می رفتند با پسر بن لادن روبرو شدند و او را نیز به تصور این که یک تهدید است، کشتند. بر اساس این گزارش ها وقتی نیروهای ویژه وارد اتاقی در طبقه بالای خانه اصلی شدند و بن لادن را که در فاصله چند اسلحه بود با شلیک گلوله ای به سرش کشتند و زنی را که همراهش بود، مجروح کردند. در این گزارش ها تصریح شده بن لادن به حرکات تهدید آمیز متوسل شد اما مسلح نبود. خبرگزاری رویترز چند عکس را که گفته می شود توسط یک افسر امنیتی پاکستان در مجتمع پس از حمله گرفته شد منتشر کرده است. این تصاویر اجساد سه مرد غرق در خون را نشان می دهد. رویترز اضافه کرده است که افسر پاکستانی این تصاویر را به ما فروخت و اصالت آنها را نیز تایید کرد.

XS
SM
MD
LG