لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۶

اوباما از اسرائیل به اردن رفت


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پایان دیداری از اسرائیل و کرانه غربی، که مذاکرات با رهبران اسرائیلی و فلسطینی، و توصیه ازسرگیری تلاش های صلح به هردو طرف، بخشی از آن بود، وارد اردن شد.
پرزیدنت اوباما در اردن با ملک عبدالله در باره پناهندگان آواره سوری، اصلاحات اقتصادی اردن و مناسبات دوجانبه گفتگو و تبادل نظر می کند.

شیمون پرز رئیس جمهوری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در فرودگاه بین المللی بن گوریون در نزدیکی تل اویو، در مراسم خداحافظی از پرزیدنت اوباما، و عبور مجدد او از روی فرش قرمز، که با تشریفات رسمی دیگر، از جمله اهتزار پرچم ها و نواختن سرودهای ملی دو کشور همراه بود، شرکت داشتند.

پرزیدنت اوباما روز جمعه، پیش از ترک اسرائیل، در جریان دیداری از بنای یادبود هولوکاست در اسرائیل، موسوم به یادوشم، خواستار تحمل پذیری در مقابل دیگران شد.

پرزیدنت اوباما گفت " وظیفه ما فقط شاهد بودن نیست بلکه عمل کردن است. برای ما در این برهه از زمان، این به معنای مقابله با تعصب و نفرت در تمامی اشکال آن و مقابله با نژاد پرستی، بخصوص مقابله با یهودی ستیزی است، که در دنیای متمدن جائی ندارد".

پرزیدنت اوبا، در معیت شیمون پرز رئیس جمهوری، و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، پس از بازدید از تالار اسامی صحبت می کرد، که سالنی دایره ای شکل و حاوی هزاران جلد اسامی کشته شدگان در هولوکاست است.

پرزیدنت اوباما پیش از آنکه راهی اردن شودبا آقای نتانیاهو ملاقات دیگری داشت. پرزیدنت اوباما روز پیش از آن در یک سخنرانی در اورشلیم گفته بود صلح با فلسطینیان "تنها مسیری است که به صلح واقعی منتهی خواهد شد".

تبادل نظرهای آخرین لحظه این دو رهبر شامل مواردی است که جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در مذاکرات آتی پیگیری خواهد کرد .

پرزیدنت اوباما ، امروز همچنین پیش از ترک اسرائیل به بیت اللحم رفت و همراه با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از کلیسای ولادت، که بنا بر اعتقادات محل تولد عیسی مسیح است، دیدن کرد. به گزارش دان رابینسون خبرنگار صدای آمریکا پرزیدنت اوباما از آنجا پیامی برای مسیحیان منطقه فرستاد.

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه در یک سخنرانی در دانشگاهی در اورشلیم به مخاطبان جوان خود اطمینان داد که در مقابله با تهدید های امنیتی علیه اسرائیل تنها نخواهند بود.

پرزیدنت اوباما گفت رهبران اسرائیل باید بپذیرند که "تداوم فعالیت های شهرک سازی" در زمین های مورد مطالبه فللسطینی ها برای شکل بخشیدن به یک کشور، فعالیتی "سازنده نیست".
پرزیدنت اوباما همچنین گفت به اعتقاد او محمود عباس، شریکی واقعی برای صلح با اسرائیل است.

پرزیدنت اوباما پیشتر در روز پنجشنبه ضمن ملاقات با آقای عباس به مقامات اسرائیلی و فلسطینی توصیه کرده بود مذاکرات صلح را برای حل و فصل مسائل مورد اختلاف شروع کنند و منتظر نمانند که این مسائل پیش از شروع مذاکراتشان حل و فصل شده باشد.
XS
SM
MD
LG