لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۳

خواست اوباما از مقامات اسرائیلی و فلسطینی


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از مقامات اسرائیلی و فلسطینی خواستار شروع مذاکرات در باره مسائل اصلی مورد اختلافشان شده است و می گوید آنان نباید منتظر حل و فصل چنین مسائلی پیش از شروع مذاکره باشند.

پرزیدنت اوباما این خواست را امروز، پنجشنبه، در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با حضور محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله مطرح ساخت، که آخرین مقصد وی در جریان نخستین دیدارش از اسرائیل و کرانه غربی، در مقام ریاست جمهوری آمریکا بود.

پرزیدنت اوباما گفت "مذاکرات معنائی نخواهد داشت" اگر هر یک از طرفین انتظار داشته باشد مذاکرات مستقیم وقتی انجام بگیرد که "پیشاپیش همه چیز حل و فصل شده باشد".

آقای عباس بارها گفته است وارد مذاکرات نخواهد شد مگر آنکه اسرائیل شهرک سازی در کرانه غربی و خانه سازی در شرق اورشلیم، یعنی دو منطقه ادعائی او برای یک کشور فلسطینی را، متوقف کرده باشد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مدت هاست که به آقای عباس توصیه می کند مذاکرا مستقیم را بدون هیچ گونه پیش شرطی ازسر بگیرد.


آقای عباس در کنفرانس خبری امروز مجددا این نظر را مطرح ساخت که شهرک سازی اسرائیل عملی غیر قانونی است. وی گفت برای به اجرا گذاشتن تمامی تعهدات بین المللی بمنظور حل و فصل مناقشه از طريق راه حلی دو کشوری، متشکل از "فلسطین و اسرائیل" آماده است.

آقای عباس همچنین گفت برای تحقق بخشیدن به آشتی فلسطینی جدی است. اشاره او به تلاش هایش برای پایان بخشیدن به شکاف و اختلاف با گروه ستیزه گر اسلامی حماس است که نیروهای وی را در سال ۲۰۰۷ از نوار غزه بیرون راند.

اندکی پیشتر پلیس اسرائیل گفته بود دو راکت از نوار غزه تحت حکمرانی حماس به جنوب اسرائیل شلیک شده است که تلفات انسانی در بر نداشت اما به حیاط یک خانه آسیب رساند.

پرزیدنت اوباما مجددا به اورشلیم باز می گردد زیرا امشب شام را میهمان ضیافتی رسمی است که در خانه شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل برگزار می شود .

آقای اوباما دیروز در اولین سفرش به اسرائیل در مقام ریاست جمهوری آمریکا گفت می خواهد مستقیما با مردم اسرائیل و همسایگانش در این باره صحبت کند که به اعتقاد او "صلح باید در سرزمین مقدس مستقر شود".

بسیاری از فلسطینیان ضمن ابراز نومیدی از آقای اوباما پیش از ورود او به قلمرو فلسطینی در تظاهرات اعتراضی پراکنده ای شرکت کرده اند.

شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل پس از ملاقات با آقای نتانیاهو گفت آمریکا و اسرائیل، هردو، سعی می کنند مذاکرات صلح با فلسطینیان، از سر گرفته شود.
XS
SM
MD
LG