لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

استقبال گرم آلمانی ها از باراک اوباما در برلین


باراک اوباما روز سه شنبه در یک گردهمایی عمومی در برلین همراه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، مورد استقبال گرم مردم قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس باراک اوباما در این مناظره خانم مرکل را یکی از «شرکای محبوب» خود در دوران ریاست جمهوری نامید.

مناظره مشترک رئیس جمهوری سابق آمریکا و صدر اعظم آلمان در مقابل محوطه دروازه برندنبورگ برلین و با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و آقای اوباما و خانم مرکل در مقابل هزاران نفری که به مناسبت پانصدمین سالگرد اصلاحات پروتستانی جمع شده بودند، روی سن رفتند. در زمان مناظره، هلیکوپترهای پلیس از آسمان و تک تیراندازها از سقف ساختمان های مجاور اوضاع را تحت نظر داشتند.

باراک اوباما پس از آن که از «کارهای برجسته» خانم مرکل تقدیر کرد از ریاست جمهوری خود و ارزش های دمکراسی لیبرال مشترک بین هر دو رهبر، دفاع کرد.

اوباما همچنین در ارجاع غیرمستقیم به دونالد ترامپ، بر لزوم توسعه کمکرسانی و دیپلماسی به عنوان ارکان سیاست امنیت ملی تاکید کرد.

آنگلا مرکل که چهار سال پیش در همین مکان میزبان آقای اوباما بود، پس از این گردهمایی عازم بروکسل برای شرکت در نشست رهبران ناتو از جمله دونالد ترامپ شد.

برخی سیاستمداران اپوزیسیون آلمان از حضور خانم مرکل در کنار اوباما انتقاد کرده و آن را نمایشی عمومی پیشاپیش انتخابات عمومی ماه سپتامبر توصیف کردند. خانم مرکل قصد دارد برای چهارمین بار در انتخابات پیروز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG