لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

اوباما: پیکارجویان عراق و سوریه تهدیدی برای امنیت آمریکا هستند


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری ایالات متحده افزایش تحرکات گروه‌های پیکارجوی مسلح سنی در عراق و سوریه و جذب شدن شبه‌نظامیان افراطی در آن کشورها به دولت اسلامی عراق و شام را تهدیدی برای امنیت داخلی آمریکا دانست.

باراک اوباما که با شبکه ای بی سی (ABC) گفتگو می‌کرد در توضیح گفت « شاهد آن بوده‌ایم که برخی از هواداران آنها از اروپا به سوریه رفتند و حالا هم ممکن است به عراق بروند. آنها بعداً به کشورهایشان بر می‌گردند، گذرنامه‌های اروپایی دارند و نیازی به اخذ روادید برای ورود به ایالات متحده ندارند.»

پیتر کینگ از اعضای جمهوریخواه کنگره امریکا نیز در همین ارتباط می‌گوید «این وضعیت، انجام اقدامات پیشگیرانه را می‌طلبد» و معتقد است رئیس جمهوری آمریکا باید در این مورد بسیار قاطعانه عمل کند.

به باور آقای کینگ سوریه در حال حاضر بزرگترین تهدید علیه ایالات متحده است، «زیرا نه تنها هزاران اروپایی که مجوز ورود به آمریکا را دارند، به سوریه می‌روند، بلکه صدها آمریکایی نیز در حال حاضر در آنجا هستند. بنابراین هر کدام از این افراد می‌توانند با بازگشت به ایالات متحده، دست به حملاتی بزنند که در سوریه برای انجام آنها در حال تعلیم دیدن هستند.»

باراک اوباما در گفتگوی روز یکشنبه خود همچنین از اعلام آمادگی آمریکا برای انجام اقدامات مناسب خبر داد و گفت «سال‌ها وقت صرف کرده ایم تا از بهبود روند کسب اطلاعات اطمینان حاصل کنیم، درنتیجه قادریم که به آن (تهدیدات) پاسخ بدهیم.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت نیروهای ویژه در این میان نقش خواهند داشت و زمان آن که برسد، می‌توانیم علیه آن تشکل‌هایی که می‌خواهند به ما آسیب بزنند دست بکار شویم.

انتظار می‌رود با نزدیک شدن به چهارم ژوئیه (جمعه ۱۳ تیر ماه)، روز استقلال در آمریکا، تمهیدات امنیتی در ایالات متحده بیش از سال های گذشته افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG