لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

دیدگاه کشورهای عرب نسبت به حسن روحانی


Mideast Map
Mideast Map
انتخاب یک میانه رو بعنوان رییس جمهوری آینده ایران گرچه می تواند بر خصومتهای موجود میان تهران و همسایگان عرب ایران مهار زند، اما بسیاری از کشورهای عرب منطقه از اینکه رییس جمهوری آینده ایران بتواند به تنشهای فرقه ای که در جنگ داخلی سوریه شعله ور شده پایان دهد، تردید دارند. این سخنان یکی از سفیران کشورهای عضو اتحادیه عرب در قاهره است که میگوید میان شعارهای انتخاباتی و آنچه که در دفتر ریاست جمهوری اظهار می شود تفاوت زیادی دارد.

حسن روحانی که به دیدگاههای مسالمت آمیز و آشتی جویانه شهرت دارد و از سوی اصلاح طلبان پشتیبانی می شود بدون تردید در تدوین سیاست خارجی با محدویتهای قابل ملاحظه ای روبرو است.

این سفیر کشور عضو اتحادیه عرب که مایل نبود نام خود را فاش کند به خبرنگاران گفت ما امیدواریم که رییس جمهوری جدید ایران شدیدا در پی یافتن یک راه حل سیاسی در سوریه برآید.

جمال قاشقی یک تحلیلگر سیاسی در عربستان سعودی میگوید؛ برای ریاض یکی از متحدان عمده آمریکا در منطقه که همواره به ایران بعنوان کشوری که میخواهد قدرت و مذهب شیعه را در منطقه گسترش دهد نگاه میکند، نتیجه انتخابات اخیر ایران بهترین فرصت و امکان را در اختیار عربستان سعودی قرار میدهد.

جمال قاشفی با اشاره به دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی میگوید در دوران خاتمی بسیاری از تنشها میان تهران و ریاض کم شد، ولی اکنون فعالیت شدید ایران در یمن، سوریه، بحرین و تقابل سنی - شیعه در منطقه، اوضاع را پیچیده تر و دشوارتر کرده است.
XS
SM
MD
LG