لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

اوباما تحریم های دوران کارتر در مورد ایران را تمدید کرد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در نامه ای به کنگره اعلام کرد که تحریم های اعمال شده از سال ۱۹۷۹ میلادی علیه ایران را یک سال دیگر تمدید می کند.

این تحریم ها که دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر و با فرمان ریاست جمهوری برای اولین بار اعمال کرد، فعالیت های دولت ایران در آمریکا را مسدود می کند و «وضعیت ملی اضطراری» در مورد ایران نام دارد.

آن تحریم ها پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان گرفته شدن ده ها دیپلمات آمریکایی در جمهوری اسلامی علیه ایران اعمال شد.

آقای اوباما در نامه خود به کنگره آمریکا گفته است که ادامه تحریم ها پس از تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان ماه) لازم است. او نوشته: «روابط ما با ایران به حالت عادی بازنگشته است.» روسای جمهوری قبل در آمریکا نیز این تحریم را تمدید کرده بودند.

تمدید تحریم های مرتبط با اشغال سفارت آمریکا در تهران در حالی صورت می گیرد که آمریکا و ۵ قدرت دیگر جهانی (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) در نظر دارند تا پیش از ضرب الاجل ۳ آذر ماه به یک توافق جامع اتمی با ایران برسند که برنامه اتمی ایران را محدود، و تحریم های شدید اقتصادی علیه این کشور را بر می دارد.

XS
SM
MD
LG