لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

وال استریت ژورنال: احتمال ادامه مذاکرات اتمی پس از ضرب الاجل قوت گرفت


مذاکرات اخیر سه روزه اتمی میان ایران و قدرت های جهانی در عمان باعث گشایش قابل توجهی در مسیر رسیدن به یک توافق جامع اتمی نشد.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، قدرت های جهانی و ایران اشاره کرده اند که آنها در صورت لزوم، دیپلماسی را پس از ضرب الاجل سوم آذر ماه (۲۴ نوامبر) ادامه می دهند.

وال استریت ژورنال می نویسد که مقامات ارشد آمریکایی، ایرانی و اروپایی روز سه شنبه تاکید کردند که مذاکرات در عمان که شامل جلسات مستقیم بین جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و جواد ظریف، همتای ایرانی او بود، صرفا روی شکل دادن به توافق اتمی تا اواخر نوامبر متمرکز بود.

اما دیپلمات هایی که در مذاکرات مسقط دخیل بوده اند، گفته اند که پیشرفت محدود در گفتگوها ممکن است باعث شود که مذاکره کنندگان، گفتگوها را فراتر از ضرب الاجل سوم آذرماه ادامه دهند.

بسیاری می گویند عواقب منفی شکست مذاکرات می تواند برای منطقه خاورمیانه که هم اکنون با افزایش بی ثباتی ها در بسیاری از کشورها از سوریه گرفته تا یمن روبرو است، خیلی زیاد باشد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران گفته است که دولت ایران تمام سعی خود را می کند که تا قبل از پایان ضرب الاجل، یک توافق اتمی حاصل شود، اما او اشاره کرده که زمان کافی برای این کار وجود ندارد.

سرگی ریابکوف، مذاکره کننده ارشد روس به خبرنگاران گفت اگر به هر دلیل مذاکرات پیشرفت نداشته باشد، شب دوم آذرماه می توان راه حل جایگزینی پیدا کرد که فرصت های رسیدن به توافق اتمی با ایران را از بین نبرد.

وال استریت ژورنال می نویسد که مسوولان آمریکایی در روزهای اخیر به طور خصوصی گفته اند که ممکن است تمدید دوره مذاکرات اتمی با ایران پیگیری شود. اما دستیاران باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به طور علنی گفته اند که تمرکز آنها روی ضرب الاجل سوم آذرماه است.

مذاکرات ۲۷ آبان ماه تا سوم آذرماه در وین ادامه می یابد.

دیپلمات ها گفته اند تمدید مدت مذاکرات چالش های سیاسی و دیپلماتیک بسیاری به همراه دارد. پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات اخیر میان دوره ای کنگره که سنای آمریکا را تحت کنترل آنها در آورد می تواند باعث محدودیت انعطاف دیپلماتیک کاخ سفید شود.

XS
SM
MD
LG