لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

دبیر شورای امنیت ملی ایران: به نامه‌های اوباما پاسخ داده شده است


علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران گفت که به برخی از نامه‌های رئیس جمهوری ایالات متحده به رهبر ایران، پاسخ داده شده است.

شمخانی که نماینده آیت الله علی خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی ایران نیز هست، روز چهارشنبه درباره نامه اخیر رئیس جمهوری آمریکا به رهبر ایران گفت: «نامه نگاری رئیس جمهوری آمریکا دارای سابقه چندین ساله است و در برخی موارد نیز پاسخ‌هایی به این مکاتبات ارایه شده است.»

روزنامه وال استریت جورنال، مهر ماه گذشته از نامه باراک اوباما به رهبر ایران که به تازگی فرستاده شده، خبر داد. مقامات رسمی ایالات متحده وجود این نامه را رد یا تایید نکردند اما برخی از رسانه نوشتند که باراک اوباما در این نامه‌ها به منافع مشترک دو کشور ایران و آمریکا اشاره کرده است.

بر اساس اظهارات مقامات ایران و رسانه های ایالات متحده، باراک اوباما تا کنون چند نامه به رهبر ایران نوشته است اما این اولین بار است که یک مقام رسمی اعلام کرده که ایران به این نامه‌ها پاسخ داده است. به گزارش ایسنا، دبیر شورای امنیت ملی ایران در این باره گفت: «مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای مجددا به رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.»

آخرین نامه رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حالی به رهبر ایران نوشته شده است که مقامات وزارت خارجه دو کشور، پس از ۳۵ سال قطع رابطه، برای حل و فصل پرونده اتمی ایران بارها با هم دیدار کرده‌اند.

مقامات دو کشور تلاش می‌کنند تا پیش از رسیدن به موعد ۲۴ نوامبر(سوم آذر)، به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند با این وجود، دیپلمات‌های کشورهای ۱+۵ دستیابی به توافق را در گرو گرفتن تصمیمات سخت می‌دانند.

XS
SM
MD
LG