لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

سخنرانی باراک اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل


سازمان ملل
سازمان ملل
انتظار می رود باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره پیشنهاد ایران در گسترش مذاکرات، و نیاز به واکنش قدرتمند به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه مطالبی را عنوان نماید. همچنین انتظار می رود سخنرانی وی شامل مطلبی درباره مذاکرات صلح اسرائیل با فلسطینیان نیز باشد.

سخنرانی آقای اوباما در حضور رهبران جهان، چند ساعت پیش از سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران است که روز دوشنبه از رهبران غرب خواست از تحریم های دردناک علیه کشورش بکاهند.
آن تحریمها ناشی از نگرانی از تولید سلاح اتمی توسط ایران است و بارها تقاضای سازمان ملل برای تعلیق غنی سازی اورانیوم را رد کرده است. ایران تاکید می کند که برنامه هسته ای اش مقاصد صلحجویانه را دنبال می کند.

گروهی از سناتورهای ارشد آمریکایی از آقای اوباما خواسته اند در سخنرانی اش تاکید کند که آمریکا یک ایران مجهز به سلاح هسته ای را نمی پذیرد و تحریم ها به رغم پیشنهاد روحانی ادامه خواهد یافت .

مقامهای آمریکا می گویند هیچ برنامه ای برای دیدار میان آقای اوباما و آقای روحانی پیش بینی نشده است، ولی احتمال آن را رد نکردند. هر دو رئیس جمهوری در نیویورک هستند و رهبران ایران و آمریکا از قبل از ۱۹۷۹ و انقلاب اسلامی در ایران و سرنگونی شاه دیدار نکرده اند.

برنامه هسته ای ایران این هفته همچنان مورد بحث قرار خواهد گرفت. قرار است روز پنجشنبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان - گروه موسوم به ۵+۱ - دیدار کند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات روز پنجشنبه شرکت خواهد داشت.

کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که رهبری مذاکرات با ایران را بر عهده دارد روز دوشنبه گفت مذاکرات «سازنده» ای با محمد جواد ظریف و وزرای امور خارجه بریتانیا و فرانسه داشته است.

خبرگزاری فارس گفته است محمد جواد ظریف رهبری گروه مذاکره کننده ایران در مذاکرات ۵+۱ را برعهده دارد.
XS
SM
MD
LG