لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

اوباما با اعلام برنامه اصلاحات نظام مهاجرت، جمهوری خواهان را به مبارزه طلبید


پخش زنده سخنان اوباما در کاخ سفید بر اکران بزرگ پیش از شروع اعلام جوایز گرمی لاتین. لاس وگاس، نوادا. ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴
پخش زنده سخنان اوباما در کاخ سفید بر اکران بزرگ پیش از شروع اعلام جوایز گرمی لاتین. لاس وگاس، نوادا. ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴

همان گونه که گمان می رفت، پرزیدنت اوباما در سخنانی پانزده دقیقه ای خطاب به ملت آمریکا که ساعت هشت شب پنج شنبه به وقت محلی از کاخ سفید ایراد شد اعلام کرد که با استفاده از اختیار قانونی روسای جمهوری آمریکا قانون اصلاحات مهاجرتی برای مهاجران غیرقانونی آمریکا را به اجرا می گذرد.

نیویورک تایمز چند دقیقه پس از این سخنرانی نوشت پرزیدنت اوباما پنج شنبه شب با استفاده از اختیار قانونی خود به عنوان رئیس قوه مجریه برای دادن شکلی تازه به نظام مهاجرت، مقابله را بر مصالحه ترجیح داد، و اعضای کنگره را، که سال آینده به تسخیر جمهوری خواهان در می آید، برای خنثی کردن این اقدام او، که به سود میلیون ها مهاجر غیرقانونی صورت می گیرد، به مبارزه طلبید.

اوباما در خطاب خود به ملت آمریکا که از تالار شرقی کاخ سفید پخش شد، از سال ها سرخوردگی اش به دلیل راه بندان های کنگره، که سرانجام او را برآن داشت در آخرین سال های ریاست جمهوری اش از اختیار رئیس قوه مجریه استفاده کند سخن گفت. حکم رئیس جمهور پنج میلیون مهاجر غیرقانونی را از خطر اخراج در امان می دارد و به آنان امکان می دهد که به طور قانونی کار کنند. با این حال این حکم دری به روی گرفتن تابعیت آمریکایی نمی گشاید.

اوباما گفت:«این اقدام نه تنها قانونی است بلکه نظیر اقدامی است که که همه روسای جمهوری آمریکا، از جمهوری خواه و دمکرات، در پنجاه سال گذشته، انجام داده اند.» آقای اوباما افزود: «برای آن گروه از نمایندگان کنگره که اختیار مرا برای بهبود نظام مهاجرت مان مورد تردید قرار می دهند یا به خردمندی من برای انجام دادن وظیفه ای که کنگره از آن سرباز می زند، شک دارند، تنها یک پاسخ دارم: قانون وضع کنید.»

باراک اوباما با طرح پرسش هایی مسئله مهاجران غیرقانونی را به شکلی عاطفی مطرح کرد. او گفت: «آیا ما ملتی هستیم که ریاکاری نظامی را تحمل می کند که در آن کارگرانی که برای ما میوه می چینند و بسترمان را مرتب می کنند، نمی توانند فرصت قانونی شدن داشته باشند؟»

او درجای دیگری گفت: «خواه پیشینیان ما خارجیانی بودند که از راه اقیانوس آرام، یا سواحل اقیانوس اطلس وارد این کشور شدند و یا از ریوگرانده به این کشور آمدند، اکنون ما همه اینجا هستیم، تنها به این دلیل که این کشور آنان را به خود پذیرفت.»

پرزیدنت اوباما همچنین در سخنانش از پرزیدنت بوش نقل قول کرد که: «مهاجران بخشی از زندگی آمریکا هستند.»

آقای اوباما روز جمعه در تجمعی که در دبیرستانی در لاس وگاس برگزار می شود به اختلاف های دو حزب بر سر این مسئله خواهد پرداخت. جامعه آمریکای لاتینی لاس وگاس یکی از قدرتمند ترین گروه های این منطقه است که نقش رای دهندگی آن در انتخابات روبه افزایش است.

این سفر آقای اوباما بخشی از استراتژی کاخ سفید برای متقاعد کردن آمریکاییان به قانونی و درست بودن اقدام رئیس جمهوری و نیز نوعی کمپین در هفته ها و ماه های آینده است. در حالی که جمهوری خواهان سرگرم یافتن راه هایی برای مبارزه با رئیس جمهوری و اعمال قدرت جدید خود هستند، مدافعان مهاجران می کوشند از این فرصت برای پیش بردن هرچه بیشتر این اقدام استفاده کنند.

قانون گذاران محافظه کار اوباما را به سوء استفاده شدید از قدرت متهم می کنند و از جنگ کنگره با او پس از به دست گرفتن کنترل کامل آن خبر می دهند. اما حتی پیش از سخنان اوباما، جمهوری خواهان در مورد روش جلوگیری از این اقدام اوباما و نشان دادن خشم خود از آن، بی آن که موقعیت خود را در میان لاتینی ها خراب کنند، اختلاف نظر داشتند.

اقدام آقای اوباما در حالی که مسیر توجه دولت را به سوی مجرمان و خارجیانی که تهدید امنیتی به شمار می روند، سوق می دهد، به نحوی گسترده وحشت بسیاری از مهاجران را از بازداشت شدن توسط دستگاه های فدرال کاهش می دهد. زندگی کارشناسان علوم فن آوری پیش رفته در آمریکا راحت تر می شود و امنیت در مرزها افزایش خواهد یافت.

نقطه مرکزی سخنان رئیس جمهوری آمریکا تعیین برنامه جدیدی برای مهاجران غیرقانونی است که فرزندانشان تبعه قانونی آمریکا هستند. بیشتر این افراد – که اندکی بیش از ۴ میلیون نفر تخمین زده می شود- صلاحیت برخورداری از وضعیت قانونی جدید را خواهند داشت و بدون ترس از اخراج می توانند به طور قانونی در کشور به کار بپردازند. آنان باید از نظر نداشتن سوءپیشینه بررسی شوند و مالیات بدهند. اما در عین حال به آنان کارت تامین اجتماعی و اجازه کار داده خواهد شد.

بخش های دیگر برنامه اوباما، توقف اخراج یک میلیون نفر بقیه را تضمین خواهد کرد.

این اقدام پرزیدنت اوباما به برنامه ای با نام «امنیت جوامع» پایان می دهد،که مدت های طولانی است به عنوان دامی برای مهاجران غیرقانونی مورد انتقاد قرار دارد. این برنامه امکان می دهد که مهاجران غیرقانونی، به دلیل خلاف های جزئی مانند خلاف های رانندگی از کشور اخراج شوند.

در برنامه اوباما، ادارات پلیس محلی همچنان به گرفتن اثر انگشت متولدان خارج از آمریکا که به دلیل غیرقانونی بودن اقامت شان بازداشت می شوند و به ارسال آن به اداره امنیت ملی آمریکا برای تحقیق در پیشینه آنان ادامه خواهند داد، اما پلیس دیگر نمی تواند به صورت روزمره مهاجران بی مدرک را بازداشت کند.

روشی که جمهوری خواهان در مخالفت با این بخشنامه رئیس جمهور در پیش خواهند گرفت، هم به دوسال بازمانده از ریاست اوباما شکل خواهد داد و هم می تواند بر سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ تاثیر بگذارد. برخی از جمهوری خواهان روز پنج شنبه گفتند که با استفاده از لایحه بودجه سال آینده، دولت را تعطیل خواهند کرد، اما عده ای دیگر می گویند باید با استفاده از روش هایی چون تخصیص ندادن پول یا به خطر انداختن اولویت های دیگر دولت، جلوی این اقدام را بگیرند.

جان بینر، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان پس از سخنان اوباما در بیانیه ای اعلام کرد: «پرزیدنت اوباما با نادیده گرفتن اراده مردم آمریکا بار دیگر سابقه خود را در تخلف از قانون نشان داد و اندک بازمانده اعتبارش را برباد داد.» او در این بیانیه می افزاید: «اکنون وظیفه خطیر وفاداری به سوگند [نمایندگی] برعهده جمهوری خواهان قرار گرفته است. ما از این وظیفه غفلت نخواهیم کرد زیرا با مردم آمریکا بیعت کرده ایم. صدای آنان را خواهیم شنید. با اعضای [کنگره] کارخواهیم کرد و از قانون اساسی دفاع خواهیم کرد.»

میچ مک کانل، سناتور جمهوری خواه از کنتاکی که قرار است ریاست سنا را از آغاز سال آینده میلادی به دست گیرد پیش از سخنان رئیس جمهور گفت: «اگر پرزیدنت اوباما برخلاف مردم عمل کند و اراده خود را بر کشور تحمیل کند، کنگره دست به عمل خواهد زد.» او افزود: «ما گزینه های مختلفی را از نظر می گذرانیم. اشتباه نکنید. اشتباه نکنید. وقتی نمایندگان جدید مردم بر صندلی های خود نشستند، عملیات آغاز می شود.»

با آن که وکیلان جمهوری خواه آنچه را که کاخ سفید مبنای قانونی اقدام رئیس جمهور شمرده بررسی کرده اند، معلوم نیست جمهوری خواهان چگونه می توانند آن را خنثی کنند. مؤسسه «خدمات تابعیت و مهاجرت» که اجرای بخش اعظم برنامه اصلاحات رئیس جمهوری در قانون مهاجرت را برعهده دارد با بودجه حاصل از تعرفه درخواست نامه ها تامین می شود و برای اقدام های خود نیازی به تخصیص بودجه توسط کنگره ندارد.

به نوشته نیویورک تایمز اما اتهام سوء استفاده از قدرت ریاست جمهوری در روزهای اخیر برد داشته است. نظر سنجی مشترک وال استریت جورنال و ان بی سی نشان داده است که با وجود حمایت گسترده از امکان باز شدن راه مهاجران غیرقانونی به تابعیت، اما تنها ۳۸ درصد از مردم از استفاده اوباما از اختیار قوه مجریه حمایت کرده اند. دراین نظر سنجی ۴۸درصد از شرکت کنندگان گفته اند که با این اقدام اوباما مخالفند و حتی عده ای از دمکرات ها نیز در مورد درستی این اقدام رئیس جمهور ابراز نگرانی کرده اند.

سناتور دمکرات جو دانلی از ایندیانا روز پنج شنبه پیش از سخنان اوباما گفت «من هم مثل همه از این که کنگره به وظیفه خود عمل نمی کند سرخورده ام. اما رئیس جمهور نباید به اختیار خود چنین تغییر سیاست مهمی را درپیش گیرد.» و سناتور دمکرات جو مانچین از ویرجینیای غربی در ملاقاتی که با مشاوران و دستیاران کاخ سفید داشت گفت در این مورد با اوباما مخالف است.

او پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: «در موقعیت فعلی این اقدام درست نیست. به آنها گفتم که از این کار خرسند نیستم.»

به نوشته نیویورک تایمز، دستیاران کاخ سفید گفته اند برای مقابله با هرگونه اتهامی آمادگی دارند. یکی از مقام های ارشد دولت روز پنج شنبه گفت سر و کار داشتن با جمهوری خواهان در کنگره مثل «عملیات جنگی» است. مقام های دولت می گویند برنامه اوباما مسیر اقدام های سازمان های فدرال را از «اخراج خانواده ها» به «اخراج مجرمان» سوق می دهد. آنان می گویند این اقدام از نظر قانونی نظیر استفاده ای است که رؤسای جمهوری آمریکا هر دو حزب در چندین دهه گذشته از قدرت خود کرده اند.

فعالان حقوق مهاجران و یاران دمکرات رئیس جمهور ضمن استقبال از این سخنان اوباما حتی خواستار انجام اقدامات بیشتر برای تامین حمایت قانونی از میلیون ها مهاجر بی مدرکی شده اند که طرح اوباما آن ها را دربر نمی گیرد.

لورلا پائلی، مدیر سازمان «اتحاد برای آرزو» که یک سازمان جوانان مهاجر است می گوید «۵ میلیون نفر در این کشور، این کشور را مکان امنی برای خود خواهند یافت» او افزود: «ولی متاسفم که عده زیادی اخراج خواهند شد. من به ویژه خود را متعهد می دانم که تا زمانی که شاهد مصون شدن آنان از خطر اخراج شویم، برای آنها بجنگم.»

پرزیدنت اوباما دقایقی پیش از ساعت هشت شب پنج شنبه شب به وقت واشنگتن با اعلام آن که می خواهد با استفاده از اختیار قانونی خود در مقام رئیس قوه مجریه، به اصلاحاتی در مورد مهاجرت بپردازد، آن را به سود همه مردم امریکا دانست و از آنان خواست به سخنان او که به صورت زنده از کاخ سفید پخش می شود نگاه کنند.

به گزارش سی ان ان، در حالی که تلویزیون اسپانیایی زبان یونی ویژن برنامه «گرمی لاتین» خود را که مهم ترین برنامه این تلویزیون ارزیابی می شد، تغییر داد تا آن را به پخش زنده سخنان آقای اوباما اختصاص دهد، کانال های فاکس نیوز، اِ بی سی، ان بی سی، سی بی اس برنامه ای برای پخش این سخنان اعلام نکردند. اقدامی که یکی از مدافعان حقوق آمریکای لاتینی ها آن را «سیاست یک بام و دوهوا» درقبال پرزیدنت اوباما نامید.

طرح رئیس جمهوری آمریکا حدود ۵ میلیون نفر از مهاجران غیرقانونی را از خطر دیپورت (اخراج از کشور) حفظ می کند. این طرح آنها را قادر می سازد که اجازه کار دریافت کنند و شماره تامین اجتماعی داشته باشند و اقامت آنان در آمریکا را در صورتی که جرم فاحشی مرتکب نشوند، تضمین می کند. اما از مزایای دولت فدرال برای شهروندان و دارندگان گرین کارد، نظیر کمک مالیاتی و بیمه سلامت برخوردار نمی شوند.

این اصلاحات پدران و مادران و همسران شهروندان فعلی آمریکا را نیز شامل می شود.

XS
SM
MD
LG