لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

مذاکرات اوباما در کنگره، و دیپلماسی امید در سوریه


روز سه شنبه باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا به کنگره می رود تا با قانونگذاران درباره وضع سوریه گفتگو کند. دیدار رئیس جمهوری با نمایندگان مردم بعد از استقبالی محتاطانه از پیشنهاد روسیه است، مبنی بر این که سوریه تسلیحات شیمیایی اش را تحت کنترل جامعه بین الملل قرار دهد،به امید این که با این اقدام نیازی به حمله نظامی به سوریه نباشد.

اگرچه اوباما نمایندگان کنگره را تشویق به حمایت از صدور مجوز برای استفاده از نیروی نظامی در سوریه می کند، اما روز دوشنبه گفت «قاطعانه» ترجیح می دهد با دیپلماسی بتوان استفاده سوریه از سلاح شیمیایی را متوقف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در چند مصاحبه گفت که اکثریت مردم آمریکا خواهان عملیات نظامی نیستند. آقای اوباما قرار است عصر سه شنبه در پیامی تلویزیونی به مردم آمریکا وضعیت را مورد بررسی قرار دهد.

اوباما با پیشنهاد روسیه که سوریه سلیحات شیمیایی اش را تحت کنترل جامعه بین الملل قرار دهد موافق است، اما تاکید می کند چنین امری متحقق نخواهد شد، مگر این که با تهدید نظامی همراه باشد.

آقای اوباما پذیرفت که ممکناست حمایت کافی در میان قانونگذاران آمریکایی برای صدور مجوز حمله نظامی هوایی علیه سوریه وجود نداشته باشد. قطعنامه سنا یک مهلت ۹۰ روزه به رئیس جمهوری برای حمله می دهد، ولی اجازه استفاده از نیروی زمینی نمی دهد.

سنا قرار بود روز چهارشنبه درباره این قطعنامه رای گیری کند، اما اواخر دوشنبه سناتوری هری رید این رای گیری را به تعویق انداخت تا زمان بیشتری برای مورد توجه قرار دادن پیشنهاد روسیه فراهم شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت هفته قبل در اجتماع گروه ۲۰ در سن پیترزبورگ گفتگوی پیش بینی نشده ای با ولادیمیر پوتین درباره ایده کنترل تسلیحات شیمیایی سوریه انجام داده است و جان کری وزیر امور خارجه را مامور کرده است با روسها درباره جزئیات این پیشنهاد گفتگو کند.

سوریه از این پیشنهاد استقبال کردهاست. دبیرکل سازمان ملل نیز این نظر را تایید کرده است.
XS
SM
MD
LG