لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

کری:‌حمله شیمیایی سوریه عبور از خط قرمز بود


جان کری، وزیر خارجه آمریکا (راست) در کنار نبیل العربی(چپ) دبیر کل اتحادیه عرب
جان کری، وزیر خارجه آمریکا (راست) در کنار نبیل العربی(چپ) دبیر کل اتحادیه عرب

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید واشنگتن و هم پیمانانش از انجام حمله هوایی محدودبه سوریه برای جلوگیری از کاربرد دوباره سلاح شیمیایی توسط بشار اسد، به دنبال «مصادره» جنگ داخلی این کشور نیست.

آقای کری در عین حال گفت حمله شیمیایی ۲۱ اوت در سوریه که بیش از ۱۴۰۰ کشته در حومه دمشق که عمدتا محل سکونت مخالفان حاکمیت بود «عبور از خط قرمز بین المللی است.»

آقای کری این سخنان را روز یکشنبه پس از دیدار با وزیران اتحادیه عرب ایراد کرد. او گفت دولت آمریکا در تلاش برای جلب حمایت بیشتر مردم و کنگره آمریکا از مداخله نظامی علیه دولت سوریه است.

وزیر خارجه آمریکا گفت تصاویر نشان می دهند که مردم غیرنظامی و کودکان قربانی حمله شیمیایی شده اند و این چیزی است که آمریکا نمی تواند نادیده بگیرد.

آقای کری گفت دولت های عرب ظرف ۲۴ ساعت آینده درباره نحوه کمک به حمله هوایی آمریکا تصمیم گیری می کنند.

جان کری گفت از آنجا که اسد بارها از گاز مسموم استفاده کرده و یکی از بزرگترین زرادخانه های شیمیایی جهان را دارد، آمریکا، قطر، و شمار فزاینده ای از متحدان واشنگتن «اطمینان دارند» برای تضمین عدم تکرار چنین اقدامی، باید وارد عمل شوند.

بشار اسد، در مصاحبه با تلویزیون سی بی اس که روز دوشنبه گذشته پخش شد صدور دستور حمله شیمیایی ۲۱ اوت را رد کرد و گفت حتی شواهد کافی حاکی از انجام چنین حمله ای وجود ندارد. او گفت حمله هوایی به سوریه ارتش او را تضعیف می کند و توازن را در خاورمیانه برهم می زند.

روزنامه آلمانی بیلد آم سونتاگ روز یکشنبه به نقل از مقامات امنیتی آلمان گفت فرماندهان نظامی سوریه بیش از چهار ماه از رئیس جمهوری این کشور درخواست کرده بودند تا به آنان اجازه استفاده از سلاح های شیمیایی بدهد، اما این اجازه هرگز صادر نشد.

کارشناسان امنیتی آلمانی می گویند این احتمال وجود دارد که اسد شخصا آن حمله را تایید نکرده بود.

در واشنگتن قرار است روزهای دوشنبه و سه شنبه مذاکرات و جلسات بیشتری در کنگره برای بررسی وضعیت سوریه برگزار شود. آقای کری گفته است در این جلسات حاضر خواهد بود.

جان کری گفت:‌ «اکثریت اعضای کنگره، مجلس نمایندگان و مجلس سنا هنوز تصمیم نگرفته اند. به همین دلیل است که این جلسات برگزار می شود و ویدئوهای مربوط به حمله نشان داده می شود.»

کنگره آمریکا قرار است درباره اقدام نظامی محدود آمریکا علیه سوریه در هفته های پیش رو، رای گیری کند. یکی از کمیته های کلیدی سنا چهارشنبه گذشته به انجام حمله رای داد.

XS
SM
MD
LG