لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

اوباما اعلام کرد آمریکا ۳ میلیارد دلار به صندوق اقلیم سبز کمک می کند


سخنرانی اوباما در دانشگاه کویینزلند، در بریزبن ، استرالیا. ۱۵ نوامبر۲۰۱۴
سخنرانی اوباما در دانشگاه کویینزلند، در بریزبن ، استرالیا. ۱۵ نوامبر۲۰۱۴

باراک اوباما، رئيس جمهوری ايالات متحده، بعد ازظهر روز شنبه و پیش از آغاز اولین نشست گروه بیست قدرت اقتصادی جهان، سخنانی در دانشگاه کویینزلند در بریزبن استرالیا ایراد کرد.

آقای اوباما در این سخنان، که بارها با کف زدن حاضران قطع می شد، بر نقش منطقه آسیا- اقیانوسیه در رهبری اقتصادی جهان و بازار آزاد تاکید کرد و از عزم آمریکا در حمایت از رشد اقتصادی متحدانش در این منطقه سخن گفت.آقای اوباما گفت آمریکا تعهد دارد که به متحدانش در همه زمینه ها، چه در زمینه دیپلماسی، اقتصادی و نظامی و چه در موارد سوانح طبیعی کند. او گفت آمریکا به دامنه گسترده ای از مسئولیت ها و تعهدها در قبال جهان پای بند است و کمک آمریکا به مبارزه با ابولا در غرب افریقا تا مسئله اوکراین را از همین مقوله شمرد.

او بی آن که از کشوری نام ببرد گفت امنیت مؤثر در آسیا باید بر اساس اتحاد و قوانین بین المللی به دست آید، و از مناطق نفوذ یا قلدری کشورهای بزرگ تر در قبال کشورهای کوچک تر حاصل نمی شود.

آقای اوباما در بخشی از سخنانش گفت خوشوقت است که چین توانسته است میلیون ها نفر را از فقر برهاند و افزود که آمریکا «از رشد روز افزون چینی که در صلح و آبادی و ثبات است استقبال می کند» و تاکید کرد که «آمریکا به روابط سازنده خود با چین ادامه می دهد». او درعین حال گفت با این همه آمریکا در زمینه رعایت حقوق بنیادی بشر با چین اختلاف هایی دارد.

اوباما با تاکید بر این که روابط آمریکا با کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه و از جمله استرالیا از همیشه بهتر است، با نام بردن از کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، فیلیپین گفت «رهبری آمریکا در منطقه آسیا- اقیانوسیه تمرکز اصلی سیاست خارجی من است.»

اوباما با تاکید بر این که «در کنار رشد اقتصاد نباید از مسئله تغییرات اقلیمی غفلت شود»، گفت آمریکا به خود می بالد که در دودهه اخیر کمترین میزان تولید گاز کربن را درجهان داشته است. و گفت از همین رو توافق با چین را گامی تاریخی می شمارد. او افزود که در صورت همکاری چین و آمریکا و دیگر کشورهای جهان، از پیشرفته و عقب مانده و در حال توسعه، می توان به جهانی پاک که آینده فرزندان ما را تضمین کند دست یافت.

باراک اوباما در این بخش از سخنانش که با کف زدن های شدید حاضران قطع می شد، گفت آمریکا ۳ میلیارد دلار به صندوق حمایت از اقلیم سبز کمک می کند تاصرف تحقیقات، ایجاد زیربنا برای انرژی پاک، روش های کشاورزی پایدار، و نیز کمک به کشورهای درحال توسعه برای مبارزه با آلودگی هوا و استفاده از انرژی پاک و اقتصاد پاک شود. او افزود که مبارزه با تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا تنها به دولت ها محدود نمی شود؛ و بویژه بر نقش جوانان و شهروندان و مسئولیت آنان در این زمینه تاکید کرد.

پیش از آن بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گفته بود که تغییرات اقلیمی باید موضوع اصلی اجلاس گروه ۲۰ باشد.

سخنان آقای اوباما که طیف وسیعی از موضوع ها را دربر داشت همچنین بر حمایت آمریکا از دمکراسی و از حق شهروندان سراسر جهان برای انتخابات آزاد و دمکراتیک تاکید داشت. اوباما گفت منبع واقعی مشروعیت حکومت ها دمکراسی و موافقت مردم است

اوباما گفت آمریکا از آزادی مذهب، آزادی اقلیت ها، از حق همجنس گرایان زن و مرد، از حقوق فعالان، و ازحق برابری زنان و امکانات برای آنان حمایت می کند. زیرا «بهبود تک تک انسان ها به سود تمام جهان است». او همچنین با تکیه بر برابری همه افراد بشر از زمان تولد گفت دولت ها وظیفه دارند از این برابری حمایت کنند. و تاکید کرد که از این روست که «مشارکت آمریکا نه تنها با دولت ها بلکه با مردم جهان است».

حاشیه های سخنرانی اوباما:

  • سخنرانی باراک اوباما در دانشگاه کویینزلند درمیان اقدام های فشرده امنیتی صورت گرفت. به گزارش ا بی سی نیوز مقام های دانشگاه گفته اند که امکان دارد برای تامین امنیت اوباما از قوانین ویژه موجود در گروه ۲۰ در دانشگاه استفاده کنند.
  • حاضران با دعوت قبلی به سخنرانی آمده بودند اما با این حال از نظارت های امنیتی گذشتند و مأموران کیف های آنها را کنترل کردند.
  • اوباما از دانشگاه کویینزلند درخواست کرد اجازه دهد دانشجویان در سخنرانی او حضور یابند.
  • اوباما در آغاز سخنانش و به هنگام خوش آمد گویی به کشور میزبان با لهجه استرالیایی گفت سلام بر استرالیا. که با خنده حاضران روبرو شد.
  • او سخنانش را خطاب به «خانم ها، آقایان و به ویژه دانشجویان» آغاز کرد.
  • سخنان آقای اوباما چندین بار با کف زدن شدید جوانان حاضر در سخنرانی قطع شد. این کف زدن ها بویژه به هنگام اعلام کمک ۳ میلیارددلاری آمریکا به صندوق اقلیم سبز انجام شد، اما شدیدترین و طولانی ترین کف زدن زمانی بود که اوباما از حقوق زنان و ایجاد فرصت های برابر برای آنان سخن می گفت.
  • پس از پایان سخنرانی، اوباما به میان جمعیت رفت و درواقع جمعیت اورا درمیان گرفت.
  • پس از سخنرانی باراک اوباما نخستین نشست گروه۲۰ که در مورد اقتصاد جهانی و ارائه راه های رشد و ایجاد شغل بود آغاز شد.
  • پیش از سخنرانی اوباما، بان کی مون از اجلاس گروه ۲۰ خواسته بود تغییرات اقلیمی را در صدر موضوع هایش قرار دهد.

XS
SM
MD
LG