لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

اوباما اهداف سیاست خارجی خود را تشریح می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، ۶ خرداد ۱۳۹۳
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، ۶ خرداد ۱۳۹۳

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است امروز، چهارشنبه، در سخنانی در آکادمی نظامی آمریکا در وست پوینت، اهداف سیاست خارجی دولت خود را روشن کند.

او روز گذشته محورهای برنامه دولت ایالات متحده در باره ادامه حضور نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان، پس از پایان یافتن ماموریت نظامی در آن کشور، را تشریح کرد.

آقای اوباما، که در محوطه چمن کاخ سفید سخن می گفت، اظهار داشت وقت آن است که صفحه یک دهه گذشته، زمانی که سیاست خارجی آمریکا بیشتر بر جنگ در عراق و افغانستان متمرکز بود، ورق بخورد.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که حدود ۹۸۰۰ سرباز تا سال ۲۰۱۵ در افغانستان باقی خواهند ماند، گفت شمار سربازان آمریکایی در آن کشور، هنگامی که او کاخ سفید را در ژانویه ۲۰۱۷ ترک کند، از یک هزار نفر کمتر خواهد بود.

حدود ۳۲ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و قرار است تا پایان سال جاری میلادی آن کشور را ترک کنند، اما در صورت امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه با کابل، تعدادی از آنها برای تعلیم و مشاوره نیروهای افغان در آن کشور خواهند ماند.

حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان تاکنون با امضای چنین توافقنامه ای موافقت نکرده است و به نظر می رسد تصمیم گیری نهایی در باره آن توسط جانشین او انجام شود.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، که قرار است ۲۴ خرداد در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با یکدیگر به رقابت بپردازند، می گویند توافقنامه امنیتی با آمریکا را در صورت پیروزی امضا خواهند کرد.

فرمانده ارشد نیروهای آمریکا و ائتلاف در افغانستان روز چهارشنبه گفت تصمیم برای نگهداشتن تعدادی از سربازان در افغانستان، هر ابهامی را که افغان ها ممکن است در مورد تعهد آمریکا داشته باشند برطرف می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال ژوزف دانفورد در کابل به خبرنگاران گفت تصمیم رییس جمهوری آمریکا اجازه خواهد داد عملیات آموزشی و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان در آن کشور تکمیل شود.

آرتورو مونوز، تحلیلگر جنوب آسیا در اندیشکده «رند» می گوید این نگرانی وجود دارد که خروج نسبتا سریع نیروهای نظامی از افغانستان، آن کشور را آسیب پذیر رها کند.

او در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت ممکن است آقای اوباما تصمیم گرفته باشد استراتژی خود را زودتر تشریح کند تا دولت افغانستان فرصت بیشتری برای واکنش داشته باشد.

روز چهارشنبه، دو آمریکایی در حمله مردان مسلح ناشناس به خودرو کنسولگری آمریکا در جاده ای در ایالت هرات در غرب افغانستان جراحت مختصری برداشتند.
مقامات افغان می گویند مهاجمان با «ار پی جی» خودرو را هدف گرفتند.

نایب رئیس سنای افغانستان به صدای آمریکا گفت حضور ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی برای آموزش افغان ها در مبارزه با تروریسم کافی نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG