لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

سفر معاون رییس جمهوری آمریکا به رومانی


جو بایدن معاون رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن معاون رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا
معاون رییس جمهوری آمریکا به بخارست، پایتخت رومانی، سفر کرد و قصد دارد در سفری سه روزه به متحدان اروپایی ایالات متحده درباره حمایت واشنگتن در رویارویی آنها با روسیه بر سر بحران اوکراین، اطمینان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت جو بایدن بر تعهد آمریکا به دفاع جمعی ناتو، بر اساس ماده ۵ منشور آن تاکید خواهد کرد و از کمک رومانی به امنیت منطقه ای و جهانی تقدیر خواهد کرد.

رومانی، که با اوکراین هم مرز است، یک دهه پیش به ناتو و در سال ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا پیوست، از حامیان سرسخت تحریم های غرب علیه مسکو بوده است.

دولت این کشور گفته است ناتو باید منابع خود را در پی مانورهای جاری روسیه جابجا کند، و به ویژه نسبت به وضع مولدووا، که با داشتن یک اقلیت روس زبان ممکن است هدف بعدی مسکو باشد، ابراز نگرانی کرده است.

بایدن همچنین قرار است با سربازان آمریکایی و رومانیایی که در رزمایشی مشترک شرکت دارند ملاقات کند. او روز چهارشنبه با رییس جمهوری و نخست وزیر رومانی دیدار و گفتگو کرد.

از آغاز رویارویی بین روسیه و غرب بر سر اوکراین، رومانی در رزمایش های دریایی در دریای سیاه شرکت کرده و میزبان مانورهای نظامی با سربازان آمریکایی بوده است.

بایدن از رومانی رهسپار قبرس خواهد شد.
XS
SM
MD
LG