لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

ارتش مصر خواهان تظاهرات گسترده مردم شد


عبدالفتاح السیسی از مردم مصر خواست خود را برای مقابله با «خشونت و تروریسم» در تظاهرات گسترده در روز جمعه آماده کنند.

مقامهای مصر می گویند انفجار در بامداد چهارشنبه در یک ایستگاه پلیس در دلتای نیل یک نفر را کشته و دست کم ۱۸ نفر را زخمی کرده است.

این واقعه هنگامی در منصوره در ۱۰۰ کیلومتری شمال قاهره روی داد که یک نفر بمبی از داخل اتومبیل به سوی ایستگاه پلیس پرتاب کرد.

بیش از یک هفته است که از بعد از برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری کشور توسط ارتش، مصر شاهد تظاهرات و ناآرامی های گسترده شده است.

یک سخنگوی عدلی منصور رئیس جمهوری موقت این بمب اندازی را عملی تروریستی خواند و افزود تاثیری بر تصمیم مصریان ندارد.
اخوان المسلمین که از بازگشت مرسی به قدرت حمایت می کند اعلام کرد در تظاهرات روز چهارشنبه ۲ نفر کشته شده اند.

در حالی که تظاهرات طرفداران مرسی در یک هفته اخیر ادامه داشته است، عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش مصر روز چهارشنبه از طریق تلویزیون از مردم مصر خواست تا تقاضای خود را برای مقابله با «خشونت و تروریسم» در تظاهرات گسترده ای در روز جمعه اعلام کنند.

جنبش جوانان موسوم به «تمرد» حمایت خود را از درخواست فرمانده ارتش اعلام کرده و از مردم خواسته است روز جمعه به خیابانها بروند و از ارتش مصر پشتیبانی کنند.
محمد بدر، رهبر این جنبش، به خبرگزاری رویترز گفته است این جنبش از نقشی که ارتش می تواند در مقابله با خشونت و تروریسم ایفا کند، خوشحال کند.
جنبش تمرد از برگزار کنندگان تظاهرات بزرگی بود که بالاخره به برکناری مرسی از ریاست جمهوری انجامید.

از سوی دیگر اخوان المسلمین درخواست فرمانده ارتش برای برگزاری تظاهرات جمعه را «تهدید» خواند. عصام الارین از رهبران اخوان المسلمین روز چهارشنبه در فیسبوک خود خطاب به فرمانده ارتش نوشت: «تهدید شما میلیونها نفر (تظاهرکننده) را از تجمع باز نخواهد داشت.»

ارتش مصر سه هفته پیش محمد مرسی رئیس جمهوری را به منظور اعاده قانون اساسی و برگزاری انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری از کار برکنار کرد و دولت جدیدی به رهبری عدلی منصور را جایگزین آن نمود. اما طرفداران مرسی از پذیرش دولت موقت سر باز زده اند و خواهان بازگشت مرسی به قدرت هستند.

روز سه شنبه خشونت در دانشگاه قاهره به درگیری هایی انجامید که ۹ کشته برجای گذارد. اخوان المسلمین مخالفان آقای مرسی را متهم کرده است که با حمله به تظاهرات صلح آمیز طرفداران مرسی آن را به خشونت کشیده اند، ولی پلیس می گوید طرفداران مرسی درگیری را آغاز کردند.
این درگیریها در روز دوشنبه نیز باعث مرگ ۴ نفر شد.
عدلی منصور خواهان آرامش دو طرف شده است و می گوید همبستگی برای پیشبرد روند انتقال قدرت ضروری است.

محمد مرسی هنوز در خانه ای تحت نظر ارتش قرار دارد و خانواده اش می گویند از زمان برکناری اش هیچ گونه ارتباطی با وی نداشته اند و خواهان آزادی او هستند.
XS
SM
MD
LG