لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

درگیریها و خشونتهای مصر ادامه دارد


درگیریهای خشونتبار و مرگبار در مصر روز سه شنبه نیز به رغم درخواست دولت موقت از مردم برای حفظ آرامش ادامه یافت.

به گزارش مقامهای وزارت بهداشت درگیریهای روز سه شنبه در نزدیکی تحصن نشسته طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده در دانشگاه قاهره ۹ کشته و دست کم ۳۳ مجروح بر جای نهاد.

روز دوشنبه نیز دست کم ۴ نفر در درگیری میان طرفداران و مخلفان مرسی کشته شدند.

عدلی منصور رئیس جمهوری موقت در آخرین ساعات روز دوشنبه در تلویزیون دولتی خطاب به مردم گفت سازش و همبستگی برای پیشبرد کشور ضروری است.

در همین حال دیده بان حقوق بشر با مطرح کردن حملات به اقلیت مسیحی در هفته های پس از برکناری مرسی، از دولت مصر خواسته است اولویت خود را بر پایان دادن به خشونتهای فرقه ای قرار دهد.

دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه گفت مقامهای مصر باید سریعاً در این باره تحقیق کنند و رهبران سیاسی و مذهبی باید با افزایش خشونتها و حملات مخالفت نمایند.

خانواده آقای مرسی، نظامیان مصر را به ربودن رئیس جمهوری سابق متهم کردند. اوسامه مرسی، پسر محمد مرسی ارتش را تهدید کرد تا از راههای قانونی، آزادی پدرش را تامین خواهد کرد.

اوسامه مرسی درکنفرانس رسانه ای روز دوشنبه خود گفت خانواده اش از سوم ژوئیه تا کنون خبری از رئیس جمهوری سابق ندارند. مقامهای ارتش می گویند به منظور تامین امنیت و حفاظت از سلامتی آقای مرسی، او را در بازداشت نگهداشته اند.

اخوان المسلمین از زمان برکناری مرسی از حکومت، تقریباً هر روز در قاهره و دیگر شهرهای مصر در تظاهرات خود خواهان آزادی مرسی و بازگشت وی به قدرت شده اند.

محمد مرسی هنگام برکناری از قدرت فقط یک سال از دوره خود را سپری کرده بود. وی در نخستین انتخابات دموکراتیک در تاریخ مصر به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد.
XS
SM
MD
LG