لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

بحران سوريه ابعاد وسيعتری می يابد


بحران سوريه ابعاد وسيعتری می يابد
بحران سوريه ابعاد وسيعتری می يابد

لاذقيه در محاصره تانک های ارتش سوريه است؛ حلب، حما، درعا، حمص، دمشق و شهرهای ديگر سوريه نيز وضعيت کم و بيش مشابهی دارند و مدتی است که صحنه درگيری های خونين و تحرکات اعتراضی مردمی عليه حاکميت تک حزبی نظام حاکم بر اين کشور هستند.

به نظر می رسد که بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، نه حاضر است در مقابل اعتراض مردم کشورش عقب نشينی کند و نه به مطالبات جمعيت تبعيدی سوری که در کشورهای اروپايی و آمريکايی و عربی ساکن اند، تن بدهد.

موضع جمهوری اسلامی ايران به عنوان يکی از هم پيمان های سوريه، مساله ساز شده است.

علاالدين بروجردی، رييس کميسيون امنيت ملی مجلس شورای اسلامی ایران به تازگی گفته است: نبايد سوريه را در دهان گرگی به نام آمريکا قرار دهيم و شرايط را به گونه ای رقم بزنيم که ناتو به اين بهانه به سوريه حمله کند.

رييس کميسيون امنيت ملی مجلس ایران، انتخاب دوم در قبال سوريه را کمک به پايان درگيری ها در سوريه خواند و ضمن استقبال از پيشنهاد مسئولان سوريه برای انجام اصلاحات گفت: مصالح جهان اسلام حکم می کند که کشورهای اسلامی بسيج شوند تا سوريه به عنوان مرکزی از مقاومت فلسطين حفظ شود.

چنين اظهاراتی در حالی از سوی مقام ها در تهران ايراد می شود که به دنبال ادامه سرکوب دولتی تظاهرات و افزايش شمار کشته شدگان، فشارهای بين المللی روی حکومت سوريه تشديد شده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، برای افزايش فشارها روی حکومت دمشق، چين و روسيه را ترغيب کرد که خواستار تغيير رويه دولت سوريه شوند. چين و روسيه با سوريه روابط نزديک سياسی و اقتصادی دارند.

ترکيه، کشور همسايه سوريه و يکی از قدرت های مطرح حوزه شرقی منطقه خاورميانه که روابط ديپلماتيک و اقتصادی خوبی نيز با سوريه دارد، خواستار توقف سرکوب دولتی عليه مردم سوريه شد. احمد داوداوغلو، وزير امورخارجه ترکيه، هفته گذشته به سوريه سفر کرد. او به بشار اسد هشدار داد اگر سرکوب وحشيانه عليه مردم را متوقف نکند، انزوايی شبيه به صدام حسين در انتظارش است.

عربستان سعودی، کويت و بحرين نيز سفرای خود را از دمشق خارج کرده اند.

در نا آرامی های سوريه حدود ۱۸۰۰ نفر کشته شده و ده ها هزار نفر بازداشت شده اند. معترضان خواستار پايان حکومت ۴۱ ساله خاندان اسد بر کشورشان هستند.

XS
SM
MD
LG