لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

مراسم گرامیداشت اسحاق رابین؛ اوباما و کلینتون خواستار صلح در خاورمیانه شدند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در جریان راهپیمایی روز شنبه در یادبود اسحاق رابین، نخست وزیر فقید اسرائیل که در راه صلح جان داد، خواستار صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها شد.

اوباما از طریق ویدئو برای هزاران اسرائیلی شرکت‌کننده در گردهمایی رابین در تل‌آویو حدود 20 سال پس از ترور رابین سخنرانی کرد. اسحاق رابین دو دهه پیش در یک راهپیمایی صلح توسط یک افراطی یهودی مخالف صلح با فلسطینی‌ها ترور شد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان ویدئویی خود گفت: "در این روزهای سخت برای اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و منطقه، زندگی اسحاق و رویای او الهام‌بخش ما است. آنچه که آن شب گفت برای همه شما ماندگار شده است. امروز با آمدن به این تجمع صلح، نشان دادید که مردم خواستار صلح و مخالف خشونت هستند."

بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا که از نزدیک با رابین کار کرده، در راهپیمایی روز شنبه در تل‌آویو شرکت داشت.

او گفت: "گام بعدی را شما تعیین می‌کنید. این که تصمیم بگیرید اسحاق رابین درست می‌گفت، این که آینده را با همسایگانتان تقسیم کنید، این که به فرزندانشان فرصت بدهید، این که خطر صلح به اندازه ترک صلح بزرگ نیست."

بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا در مراسم گرامیداشت اسحاق رابین نخست وزیر سابق اسرائیل سخنرانی کرد. 31 اکتبر 2015
بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا در مراسم گرامیداشت اسحاق رابین نخست وزیر سابق اسرائیل سخنرانی کرد. 31 اکتبر 2015

همزمان روز شنبه در هبرون (الخلیل) در جریان مراسم تشییع جنازه پنج نوجوان فلسطینی هزاران عرب اسرائیلی شرکت داشتند که در جریان حمله با چاقو به اسرائیلی‌ها توسط سربازان اسرائیلی کشته شدند. در این مراسم شرکت کنندگان در مراسم با پلیس اسرائیل درگیر شدند.

اسرائیل اجساد این پنج نفر را تا روز جمعه به خانواده‌هایشان تحویل نداده بود و می‌گفت بقایای "تروریست‌ها" را به خانواده‌هایشان نمی‌دهد تا مراسم تشییع جنازه آنان تبدیل به صحنه خشونت نشود.

همچنین در روز شنبه، اسرائیل کشته شدن یک کودک فلسطینی در بیت لحم بر اثر شلیک گاز اشک آور اسرائیلی‌ها را رد کرد.

مقامات فلسطینی گفته بودند که کودکی هشت ماهه بر اثر گاز اشک‌آوری که سربازان اسرائیلی در جریان یکی از تظاهرات پرتاب کرده بودند دچار خفگی شد و جان باخت. اما ارتش اسرائیل می گوید در نزدیکی خانه محل زندگی این کودک هیچ گاز اشک‌آوری شلیک نشده است.

شایعاتی که در چند هفته اخیر سر زبان‌ها افتاد حاکی از این بود که اسرائیل می‌خواهد اماکن مقدس شرق اورشلیم را که هم برای مسلمانان و هم یهودیان مقدس است تصرف کند. درگیری بر سر همین مسئله باعث بروز رشته درگیری‌هایی شد که ۱۱ اسرائیلی و ۶۵ فلسطینی را به کام مرگ فرستاد.

XS
SM
MD
LG