لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

تحریکات کره شمالی


اقدامات تحریک کننده اخیر کره شمالی، که جمهوری دمکراتیک خلق کره نیز نامیده می شود، تهدید برآمده از برنامه های موشکی و اتمی آن را بار دیگر یادآور می شود.

روز ۲۶ مارس، کره شمالی با نقض مستقیم قطعنامه های سازمان ملل متحد، اقدام به پرتاب دو موشک بالیستیک میان برد کرد.

دو روز بعد، شورای امنیت سازمان ملل متحد پرتاب این موشک ها را نقض آشکار قطعنامه های متعدد شورا دانست و ضمن محکوم کردن آن، تصمیم گرفت در زمینۀ پاسخ متناسب شورا، رایزنی هایی صورت بگیرد.

کره شمالی روز ۳۰ مارس اعلام کرد که اقدام به پرتاب های بیشتری خواهد کرد و احتمالا آنچه که "نوع جدید آزمایش اتمی" نامید را انجام خواهد داد.

روز ۳۱ مارس پیونگ یانگ در جریان یک رزمایش، صدها گلوله توپ ، از جمله در ناحیه خط محدود کننده شمالی در دریای زرد، پرتاب کرد. نزدیک یکصد گلوله در آبهای کره جنوبی فرود آمد که واکنش سئول و شلیک به سمت آبهای کره شمالی را در پی داشت.

ماری هارف، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گلوله باران را تصمیمی آگاهانه برای تشدید تنش نامید و گفت : این رگبار تحریک کننده در پی پرتاب موَشک های بالیستیک کوتاه و میان برد، تهدید های آزمایشات اتمی، و دیگر بیانیه های تحریک کننده ای که در چند هفته گذشته دیده ایم، صورت می گیرد. ما بار دیگر از جمهوری دمکراتیک خلق کره می خواهیم به تهدید صلح و امنیت منطقه پایان دهد و توجه کند که این نوع اقدامات تحریک آمیز فقط موجب قاطعیت بیشتر جامعه بین المللی می شود و پیونگ یانگ را منزوی تر می کند.

خانم هارف تاکید کرد رهبران کره شمالی با دو گزینه روبرو هستند: «آنها می توانند دامن زدن به تنش را انتخاب کنند، یا این که تعهدات بین المللی خود را انجام دهند و به جامعه بین المللی بپیوندند. متاسفانه، آنچه ما اخیرا دیده ایم، در جهت افزایش تنش بوده است.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز در یک کنفرانس خبری در چین گفت کره شمالی باید به اقدامات تحریک آمیز خود پایان دهد.
XS
SM
MD
LG