لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

دیدار جنجالی قانونگزاران ژاپن از بنای یادبود یاسوکونی


یک گروه ۱۴۶ نفری از قانونگزاران ژاپن روز سه شنبه از زیارتگاه و مدفن کشتگان جنگی ژاپن در توکیو دیدن کردند. این زیارتگاه از سوی بسیاری به عنوان نماد امپریالیستی ژاپن شناخته می شود.

حرکت این قانونگذاران و ارسال هدایای مذهبی به این زیارتگاه از سوی نخست وزیر ژاپن، روابط این کشور را با چین و کره جنوبی تنش آلود کرده است، زیرا از نظر شمار زیادی از مردم چین و کره شمالی زیارتگاه یاسوکونی نماد سلطه گرایی گذشته ژاپن تلقی می شود.

وزارت امور خارجه کره جنوبی با انتقاد از دیدار نمایندگان پارلمان ژاپن، این دیدار را «غیر سازنده» خواند و این کشور را متهم کرد که در صدد احیا کردن رؤیاهای تجاوز کارانه گذشته خود است؛ و سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز از عمل نمایندگان پارلمان ژاپن انتقاد کرد. سخنگوی وزارت امور خاجه چین گفت: زیارتگاه یاسوکونی برای ژاپن جز زیان نیست. اگر رهبران ژاپن بر آن تاکید کنند، این زیان سنگین تر و سنگین تر می شود...

یاسوکونی به عنوان یادبودی برای دو و نیم میلیون ژاپنی است که در جنگ کشته شده اند. از جمله اینها ۱۴ نفرند که در جنگ جهانی دوم به عنوان جنایتکار جنگی شناخته شده اند.
بسیاری از کره ای ها و چینی ها دیدار شینتو از این زیارتگاه را شاهدی بر عدم پشیمانی ژاپن از اعمال ظالمانه خود در این کشورها می دانند.
XS
SM
MD
LG