لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

کاخ سفید خواهان تاخیر در تحریم های جدید ایران است


جوزف بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا به اتفاق چند تن از مقامهای دولت اوباما، تعدادی از سناتورها را قانع کرده اند اجرایی کردن دور جدید تحریمهای در دست تهیه علیه ایران را به تاخیر اندازند؛ زیرا قدرتهای غربی در حال آزمایش تمایل ایران برای تقلیل اهداف اتمی اش هستند.
تلاش این گروه، همه سناتورهای حاضر در این گفتگوهای پشت درهای بسته را قانع نکرد؛ اما احتمال این که کمیته بانکی سنا طرح تازه ای را در آستانه مذاکرات ژنو عنوان کند، تا حد زیادی کاهش یافته است.

سناتور جمهوریخواه مایک جوناس و عضو کمیته بانکی سنا هنگام خروج از این جلسه گفت «ما همیشه می توانیم تحریمها را تصویب کنیم»، اما افزود: «به عنوان یک عضو کمیته، نگرش من این است که چیزی در جریان است که ممکن است مثبت باشد، باید ببینیم به کجا ختم می شود.»

دین هالر، سناتور جمهوریخواه دیگر گفت هنوز تصمیم خود را نگرفته است، اما افزود دولت اوباما توجیهات خوبی برای به تاخیر انداختن دور جدیدی از تنبیهات علیه ایران ارائه داد.

جان کری وزیر امور خارجه و جک لیو وزیر خزانه داری نیز در این مذاکرات به همراه جوزف بایدن معاون ریاست جمهوری و دیگر مقامهای دولت اوباما حضور داشتند و بر خواست عمیق دولت آمریکا برای به تاخیر انداختن تحریمهای تازه تاکید کردند.
اگرچه کاخ سفید معتقد است فشار تحریمها ایران را مجبور به مذاکره کرده است، اماخواهان آن است که کنگره به منظور ایجاد نرمش در مذاکرات با ایران، تحریمهای جدید را به تاخیر اندازد.

سناتور دموکرات جان تستر ضمن بیان این که به جان کری اعتماد دارد توضیح داد که خوب است کمیته بانکی صبر پیشه کند و اجازه دهد مذاکرات (دولت آمریکا و قدرتهای غربی) با ایران انجام شود.

احتمال انشای طرح جدیدی برای تحریم ایران از سوی سنا - در زمانی که قدرتهای جهانی هفته آینده در ژنو با نمایندگان ایران دیدار و گفتگو خواهند کرد - باعث تنش در دولت آمریکا خواهد شد. سناتور دموکرات تیم جانسون، رئیس کمیته بانکی سنا گفت هنوز درباره انشای طرح جدیدتحریمها در هفته آینده تصمیمی نگرفته است ولی دستیاران سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه گفتند بسیار بعید است در هنگام مذاکرات بین المللی چنین چیزی مطرح شود.

قدرتهای غربی سعی دارند میزان جدی بودن ایران را محک بزنند. هر دو طرف مذاکرات، دور قبلی مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده اند و به نظر می رسد تهران آماده تغییرات در برنامه اتمی خویش است که هم بتواند نیازهای انرژی خود را برطرف کند و هم به سوی سلاح اتمی نرود.

برخی از قانونگذاران آمریکایی گفتند که زمان آن نیست که ایران را رها کنیم.
باب منندز سناتور دموکرات رئیس کمیته امور خارجی سنا که بارها لوایحی در سخت تر کردن تحریمهای ایران را حمایت کرده است گفت: من باید چیزی خیلی واقعی تر بشنوم، که مرا از حمایت از دور جدیدی از تحریمها منصرف کند.»
سناتور جمهوریخواه مارک کرک که معمولاً با سناتور منندز همکاری می کند، مذاکرات با ایران را رد کرد و آن را مظلوم نمایی خواند و گفت واکنش او نسبت به درخواست دولت این است که تحریمها بیشتر شود.
سناتور کرک گفت: من فکر می کنم ما باید به فشارها ادامه دهیم... بدون تحریمها، جنگ خواهد بود. تحریم ها یگانه راه برای جلوگیری از جنگ است. من نمی خواهم متحدانمان و اسرائیل را به جنگ مجبور کنم.»

کمیته بانکی سنا طرحی را در دست تهیه دارد که بر اساس آن بخش های معادن و ساختمان سازی ایران در لیست سیاه قرار خواهد گرفت. طرح مشابهی در ماه ژوئیه گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۰ رای موافق و فقط ۲۰ رای مخالف به تصویب رسید. بر اساس آن طرح خرید نفت ایران تا سال ۲۰۱۵ به طور کامل تحریم می شود.

طرح سنا ممکن است چارچوب زمانی طرح مجلس نمایندگان را کمتر کند، سرمایه گذاران بین المللی را از سرمایه گذاری در بخشهای بیشتری از اقتصاد ایران منع کند، و سعی کند حسابهای خارجی ایران را مسدود نماید، و اختیارات پرزیدنت اوباما را در این باره محدود نماید.

لابی قدرتمند اسرائیل در آمریکا خواهان اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران است.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت اوباما خواهان تاخیر ادامه دار بر تحریمها نیست و معتقد است ممکن است به نقطه ای برسند که تنبیهات و جریمه های اقتصادی بیشتر لازم باشد. جان کری به سناتورها گفت رئیس جمهوری خواهان آن است که تحمریها در دوران مذاکرات با ایران سر جای خود باقی بمانند.

حتی اگر دولت موفق شود سناتورها را به تاخیر در به رای گذاشتن طرح متقاعد کند، سناتور کرک گفت سعی خواهد کرد تحریمهای جدید را به لایحه دفاعی جدید که سنا آن را در هفته سوم نوامبر مورد بررسی قرار خواهد داد منضم کند.
XS
SM
MD
LG